Większa wydajność dzięki automatyzacji magazynu w firmie Fendt

W przyszłości, w siedzibie producenta ciągników AGCO/Fendt w Marktoberdorfie, materiały do linii produkcyjnej będą dostarczane przy wykorzystaniu wysokowydajnego magazynu pojemnikowego. Magazyn został zoptymalizowany pod kątem dostępnej powierzchni oraz wymagań dotyczących przepływu materiałów. Nad procesem zwiększania wydajności czuwa Element Logic – ekspert automatyzacji i robotyki, który wdraża w Fendt rozwiązanie AutoStore.

Amerykańska firma AGCO jest jednym z trzech największych na świecie producentów i dostawców ciągników i maszyn rolniczych. Od 1997 r. jest również właścicielem marki Fendt. Wszystkie ciągniki tej marki są projektowane i produkowane w siedzibie firmy, w Marktoberdorfie w Niemczech.

Obecnie, aby spełnić wymagania klientów, firmy produkcyjne muszą utrzymywać na stanie coraz więcej pojedynczych części. Rodzi to potrzebę zwiększenia powierzchni magazynowej, co z kolei przekłada się również na konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników. Krótki czas dostaw przy jednoczesnym poszerzeniu oferowanego asortymentu nie musi być problemem – nawet przy większej powierzchni magazynowej. Jest to raczej kwestia niezakłóconego przepływu zadań pomiędzy zaopatrzeniem produkcji a liniami montażowymi.

W tradycyjnym podejściu do magazynowania coraz trudniej było sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu ze strony logistyki na części drobne, nawet z ekonomicznego punktu widzenia – mówi Jens Kirchner, Supply Chain Manager w magazynie Fendt i tłumaczy: „Biorąc pod uwagę naszą powierzchnię, wykorzystanie dostępnej przestrzeni ma ogromne znaczenie. A system AutoStore, ze swoją dużą gęstością składowania, wyróżniał się znacząco na tle innych rozwiązań”.

Niskie zużycie energii

Poszukiwania alternatywnego rozwiązania z obszaru intralogistyki zaprowadziły AGCO/Fendt do firmy Element Logic – pierwszego na świecie partnera AutoStore i lidera rynku w Europie, który sprzedał już ponad 400 rozwiązań AutoStore. Wśród licznych rekomendacji wystawionych przez firmy z segmentu produkcyjnego można wymienić klientów takich jak STIHL, SCHUNK czy Continental. To przekonało przedstawicieli firmy Fendt, że Element Logic posiada obszerną wiedzę i wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań przygotowanych z uwzględnieniem również przyszłych wyzwań intralogistycznych. Element Logic był już wcześniej partnerem przy wdrażaniu AutoStore w innych lokalizacjach Grupy AGCO, w tym również w europejskim centrum części zapasowych AGCO w Ennery, we Francji.

AGCO-Fendt-Render

Zrównoważony rozwój produkcji, który jest jednym z priorytetów AGCO/Fendt, był kluczowym czynnikiem podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Firma koncentruje swoje wysiłki na zmniejszaniu zużycia energii i wykorzystaniu energii odnawialnej. W tym obszarze właśnie system AutoStore może mieć znaczący wkład. Dziesięć robotów AutoStore zużywa tyle samo energii co jeden odkurzacz, a za każdym razem, gdy pojemnik jest opuszczany lub gdy prędkość robota jest zmniejszana, energia jest zwracana do baterii. Kompaktowy design AutoStore nie wymaga korytarzy transportowych, co sprawia, że powierzchnia wymagająca oświetlenia jest dużo mniejsza.

System AutoStore został zainstalowany w Marktoberdorfie w jednym z już istniejących budynków, bezpośrednio przy produkcji układów przeniesienia napędu. W przyszłości system będzie zaopatrywał wszystkie linie produkcyjne w materiały potrzebne do produkcji, takie jak części drobne czy półprodukty. Materiały te będą automatycznie pobierane, wstępnie pakowane i dostarczane do linii produkcyjnych wózkami transportowymi.

AGCO-Fendt-Render

AutoStore zajmuje powierzchnię 315 m² i mieści 12 100 pojemników o zewnętrznej wysokości 330 mm każdy. Jedenaście robotów obsługuje pojemniki na górze konstrukcji. Kompletacja i pakowanie odbywa się na trzech ergonomicznie zaprojektowanych stanowiskach pracy. Cały proces jest optymalizowany za pomocą eManagera –  oprogramowania Element Logic, które zostało bezpośrednio zintegrowane z systemem ERP klienta. System został oddany klientowi do użytku na końcu kwietnia 2021 roku. 

Fakty i liczby:

  • Przestrzeń potrzebna do zastosowania rozwiązania AutoStore: 315 m²
  • Roboty AutoStore: 11
  • Liczba pojemników: 12 100
  • Liczba stanowisk pracy: 3