Internetowa apteka Apotea ma pierwsze na świecie rozwiązanie do robotycznej kompletacji sztuk zintegrowane z AutoStore

Wiodąca na szwedzkim rynku internetowa apteka Apotea podnosi poprzeczkę dla własnego magazynu – chce szybko, łatwo i bezproblemowo dostarczyć około 50 000 zamówień dziennie do swoich klientów. Instalacja odnoszącego sukces systemu AutoStore od Element Logic wzmocniła maksymalną wydajność magazynu. Po raz pierwszy zainstalowano automatyzację całego procesu, w tym również unikalnego robota eOperator, który pracuje przez całą dobę z AutoStore.

Zobacz film z centrum logistyki Apotea:

Branża produktów aptecznych jest jedną z najszybciej rozwijających się branż e-commerce na świecie. Apotea.se to największa apteka internetowa w Szwecji, z najbardziej zróżnicowaną w kraju gamą 24 000 produktów bez recepty i prawie 16 000 leków na receptę zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Od rozpoczęcia działalności w 2011 roku, ich sprzedaż wzrosła od około 1,1 mln do 450 mln EUR. Marka otrzymała także różne nagrody, a w tym miano ulubionego sklepu internetowego w Szwecji (PostNord) w 2017, 2018, 2019, 2020 i 2021 roku.

 

Lider customer experience w branży

Apotea stara się zapewnić najlepszy w branży i e-commerce customer experience. Wyprzedza oczekiwania klientów, gwarantując przyjemne i proste zakupy. Ma to być zachęta zarówno dla obecnych, jak i nowych klientów. Kluczowym aspektem do osiągnięcia celu są szybkie i precyzyjne dostawy, które rozpoczynają się w nowym centrum logistycznym Apotea w business parku w Morgongåva, zlokalizowanym około 10 kilometrów na zachód od Uppsali. Obiekt, który został otwarty w 2018 roku i ma powierzchnię 38 000 m², wysyła około 1 milion przesyłek miesięcznie. W 2022 roku firma skupiła się na automatyzacji.

– Apotea jest apteką internetową. Nasz pomysł na biznes to: szybkie wysyłki, szeroka gama produktów i darmowa dostawa. Szybka, tania i darmowa dostawa – wiele mówią o tym, jak działamy. I właśnie te cechy nasi klienci uważają za ważne. Wysyłamy około 50 000 paczek dziennie – mówi Pär Svärdson, CEO w Apotea.

Podejmowanie wyzwań z AutoStore

Podczas pandemii zapotrzebowanie na usługi Apotei szybko wzrosło. Duża i stale rosnąca liczba zamówień stawia wysokie wymagania centrum logistycznemu. Aby zaradzić sytuacji, Apotea zainwestowała w automatyzację od Element Logic, które opiekuje się całym procesem – od przychodzących po wychodzące dostawy, przy wykorzystaniu AutoStore, eOperator i dodatkowych funkcji. Instalacja uwzględnia też 20 000 pojemników (z całkowitą przestrzenią na 25 000 sztuk), 30 robotów AutoStore (R5) i 4 porty karuzelowe, a 3-ema z nich zarządza robot kompletacji sztuk eOperator. Celem jest optymalizacja dostaw i zwiększenie wydajności, oraz lepsze radzenie sobie z dużym zróżnicowaniem przyjmowanych zamówień, które może wystąpić z czasem. Nowa instalacja Apotea to współpraca pomiędzy Element Logic, AutoStore, RightHand Robotics i Apotea. W grudniu 2022 roku wszyscy CEO i założyciele firm spotkali się w centrum logistycznym Apotea w Szwecji, aby zainaugurować system.

Od lewej: CEO AutoStore Mats Hovland Vikse, Gründer i CEO Apotea Pär Svärdson, CEO Element Logic Dag-Adler Blakseth, współzałożyciel RightHand Robotics Yaro Tenzer

– W trakcie pandemii przyglądaliśmy się wzrostom wydajności, by zamiast 50 000 zamówień móc dostarczać 100 000 zamówień. Wtedy pomyśleliśmy o Element Logic i AutoStore. Kiedy zaczęliśmy przyglądać się instalacji AutoStore, właśnie połączenie możliwości robotycznej kompletacji sztuk było głównym argumentem. Otrzymanie takiego rozwiązania, jakiego poszukiwaliśmy było dla nasz ważne. Chcieliśmy również czuć, że otrzymane rozwiązanie będzie dla nas efektywnemówi Pär Svärdson.

 

Dla Apotei rozwiązanie automatyzacyjne AutoStore, eOperator i inne funkcje od Element Logic, doskonale wpisują się we wspólne cele, jakimi są optymalna wydajność magazynu i dbałość o środowisko. Z niecierpliwością wypatrujemy dalszej podróży Apotea do osiągnięcia wysoce precyzyjnych dostaw i oszczędzania energii, redukcji poziomu hałasu i ergonomicznych godzinami pracy mówi Dag-Adler Blakseth, CEO w Element Logic Group.

Skalowalne i łatwe w integracji rozwiązanie

AutoStore to modułowe i skalowalne rozwiązanie robotyczne do przechowywania pojemników z produktami w efektywny sposób. Po kompletacji przez AutoStore zamówienie jest przeznaczone bezpośrednio do dostawy lub powraca i jest napełniane dodatkowymi artykułami. W porównaniu z magazynem ręcznym, wydajność kompletacji z AutoStore jest dziesięć razy wyższa. System składa się z kraty, po której poruszają się roboty: kompletują i dostarczają artykuły na najlepszych trasach dostępnych na kracie, które są obliczane przez jednostkę kontrolującą. Roboty działają przez całą dobę i ładują się w razie potrzeby. Przesuwają pojemniki – oprogramowanie ma całkowitą kontrolę nad ich zawartością. W portach kompletowane artykuły są dostarczane do operatora w celu podjęcia dalszych działań. W centrum logistycznym Apotea proces ten jest połączony z innymi strefami automatyzacji. Początkowo nowa wydajność Apotei jest szacowana na 800 linii zamówień na godzinę.

– Dla nas istotne było posiadanie systemu, który poradzi sobie z dużymi zmianami w rozmiarach produktów i liczbą zamówień, a także będzie rozwijać się wraz z rozwojem firmy. Ta inwestycja pomaga nam stać się bardziej wydajnymi, a dzięki temu ułatwia wyprzedzanie oczekiwań klientówmówi Pär Svärdson.

Robotyczna kompletacja sztuk z eOperator – unikatowe rozwiązanie

Instalacja eOperatora oznacza, że Apotea inwestuje w najbardziej zaawansowane na świecie roboty do kompletacji. To czyni ich międzynarodowymi pionierami w posiadaniu robotów do kompletacji od AutoStore. eOperator kompletuje automatycznie przez całą dobę. Dzięki uczeniu maszynowemu automatycznie wybiera najlepszy sposób obsługi produktu do kompletacji z AutoStore, co zwiększa wydajność obsługi zamówień, poziom obsługi towarów i skraca czas dostawy.

Czas dostawy jest dla nas istotny. eOperator umożliwia szybką wysyłkę do klientów, nawet w nocy i w weekendy. Dzięki temu byliśmy w stanie wprowadzić 24-godzinne operacje – to jest wyjątkowe. Otrzymujemy większą produktywność, szybsze dostawy, a wszystko staje się tańsze i bardziej wydajne. Teraz powiedzenie:Tak, zróbmy to” jest naturalnemówi Pär Svärdson.

– Apotea to imponujący gigant szwedzkiego e-commerce, a od kiedy jednym z ich wyróżników są szybkie i precyzyjne dostawy, połączenie rozwiązania AutoStore z inteligentnym robotem do kompletacji sztuk eOperator od Element Logic było naturalne. Efektem jest poprawiona wydajność realizacji zamówień, zarządzania towarami i skrócony czas wysyłkimówi Anders Bohlin, Sales Director w Element Logic w Szwecji.

Najbardziej zrównoważona rozwojowo firma e-commerce w Szwecji chce być liderem na rynku

Apotea jest nie tylko liderem na rynku aptek internetowych w Szwecji, ale również firmą e-commerce najlepiej realizującą założenia zrównoważonego rozwoju w całym kraju, według Sustainable Brand Index z 2020 i 2021 roku. Otrzymała również nagrodę „Sustainability of the Year by PriceRunner 2022” i miano firmy e-commerce o najlepszej realizacji założeń zrównoważonego rozwoju w ankiecie konsumenckiej PostNord w 2021 roku. Celem Apotea jest redukcja śladu węglowego na całym łańcuchu dostaw, od produkcji po klienta końcowego. Obiekt zajmujący się logistyką jest certyfikowany środowiskowo jako Environmental Building Silver. Dodatkowo, na dachu centrum logistyki można znaleźć jeden z największych w Szwecji obiektów zasilanych energią słoneczną – zasila on cały system AutoStore firmy. Składa się z 5560 modułów ogniw słonecznych, a obszar wynosi 9100 m². Zapewnia wydajność (1,5 MW) będącą równowartością wydajności konsumowanej rocznie przez 70 gospodarstw domowych, lub energii, która jest potrzebna do przejechania samochodem elektrycznym 230 razy dookoła świata.

Chcemy zostać firmą, która najlepiej realizuje założenia zrównoważonego rozwoju w Szwecji, a to zarówno śmiały, jak i ambitny cel. Zrównoważony rozwój jest ważny dla ludzkości, dla środowiska, a także w utrzymaniu przewagi konkurencyjnej – wierzę, że klienci przyszłości będą wymagać od firm innego podejścia do zrównoważonego rozwoju niż dziś. Na dachu mamy jedną z największych zasilanych energią słoneczną instalacji w całej Szwecji. Składa się z 5500 modułów ogniw słonecznych, które odpowiadają za niemal całe zużycie energii naszej firmywyjaśnia Pär Svärdson.

Jeszcze bardziej inspirujące miejsce pracy

Według Pära Svärdsona zainstalowanie AutoStore w centrum logistycznym Apotea oznacza nie tylko oszczędność przestrzeni, redukcję kosztów i wzrost wydajności magazynu. Firma rozwija także przyjazne środowisko pracy, a w efekcie gwarantuje operatorom osiągnięcie lepszego statusu i zapewnia stymulację w rozwoju pracowników.

– Dla wielu z naszych pracowników ta praca jest ich pierwszą i często są to młode osoby. Myślę, że ścieżka kariery umożliwiająca przejście z zadań manualnych do uczenia się technologii i rozpoczęcia pracy z robotami to świetny model rozwojowy. Można dużo się nauczyć w trakcie procesu, w którym przechodzi się od podnoszenia paczek do zostania operatorem robotów – mówi Pär Svärdson.

Zobacz film z centrum logistycznego Apotea:

 

Fakty o instalacji Element Logics w Apotea:

  • 20 000 pojemników (całkowita przestrzeń pomieści 25 000)
  • 30 robotów AutoStore (R5)
  • 4 porty karuzelowe
  • 3 roboty do kompletacji sztuk (eOperator)
  • 800 linii zamówień na godzinę (szacowana wydajność)
  • Operacje przeprowadzane 24/7