Nowa koncepcja logistyczna przyniosła sukces firmie TTI, Inc.

Globalny dystrybutor elektroniki TTI, Inc. znacznie usprawnił swoją codzienną działalność wdrażając nowoczesne rozwiązania intralogistyczne od Element Logic.

Firma TTI, Inc. została założona w 1971 roku w Fort Worth w amerykańskim stanie Teksas, a w 1992 roku rozszerzyła działalność na Europę. Obecnie firma posiada ponad 100 lokalizacji w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Filary sukcesu TTI jako światowego lidera rynku to przestrzeń, energia i efektywność kosztowa. Wąskie gardła w pierwotnym centrum dystrybucyjnym firmy, takie jak ograniczenia powierzchni, duże odległości do przebycia czy czasy obsługi, okazywały się być jednak coraz bardziej problematyczne.

W 2018 roku firma TTI rozbudowała swoje centrum dystrybucyjne w Niemczech niedaleko Monachium, dodając nowy magazyn i inwestując w system automatycznego magazynowania i kompletacji. Wybrany przez firmę system AutoStore od Element Logic pozwolił zwiększyć pojemność magazynową ponad trzykrotnie.

W magazynie TTI jest w każdym czasie dostępnych około 100 000 różnych elementów. Dziś części te mogą być magazynowane w sposób zajmujący mniej miejsca i jednocześnie umożliwiający pracownikom szybką i sprawną lokalizację i pobranie produktu. Nowe rozwiązanie intralogistyczne sprawiło, że ten globalny dystrybutor elektroniki usprawnił pewność dostaw na tyle, by być w stanie realizować 40 000 zamówień tygodniowo z obietnicą dostarczenia niemal każdej części w Europie w ciągu 24 godzin.

– Współpracując z Element Logic, mamy po naszej stronie doświadczonego partnera umożliwiającego nam elastyczne reagowanie na przyszły rozwój rynku. Nasz system AutoStore od Element Logic pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni, zwiększa efektywność procesu kompletacji, dzięki czemu jest idealny dla nas i naszego planowanego rozwoju – mówi Thomas Rolle, wiceprezes TTI, Inc. ds. operacji w Europie.

Już teraz firma planuje dalszą rozbudowę systemu we współpracy z Element Logic. Po rozbudowie TTI będzie dysponowało – przynajmniej przez pewien czas – największym obiektem z systemem AutoStore w Niemczech.

– Dzięki naszemu systemowi AutoStore nie tylko wykorzystujemy pełną powierzchnię hali, ale też całą jej objętość – wyjaśnia Rolle. Sercem systemu o powierzchni 3800 m2 są pojemniki piętrzone bezpośrednio jeden na drugim na stalowej antresoli o wysokości 5,5 m. System stosowany przez firmę TTI to 16 pojemników w pionie, 82 pojemniki jeden obok drugiego w poziomie i 119 pojemników na głębokość, krótko mówiąc – arcydzieło techniki. System AutoStore od Element Logic obsługuje kilka kondygnacji, co przekłada się na znacznie wydajniejsze wykorzystanie przestrzeni. – Ponieważ większość magazynów ma około 7-14 metrów wysokości, idealnie nadają się one do stosowania AutoStore. Wymagana wysokość obszaru przyjęć to tylko około dwa metry, przez co pozostałą przestrzeń jest w dużej mierze niewykorzystana. Jako że system AutoStore jest rozpięty na antresoli na wysokości 5,5 m, przestrzeń tę można doskonale wykorzystać – dodaje Rolle.

Roboty i ludzie pracujący w tandemie

Struktura tego wykorzystującego zaawansowane technologie systemu intralogistycznego różni się znacznie od tych w tradycyjnych systemach. Najistotniejszą różnicą jest podział na poziomy – od kratownicy poprzez stosy i kolumny pojemników, aż po obszar przyjęć i stanowiska kompletacji. Magazyn taki nie ma klasycznych regałów ani alejek, co pozwala zaoszczędzić znaczną ilość miejsca.

System AutoStore od Element Logic pozwala zaoszczędzić około 80% przestrzeni w porównaniu z tradycyjnymi systemami opartymi na alejach. To idealne rozwiązanie do składowania małych i średnich elementów.

Cztery automatyczne Stacje Swing w magazynie z systemem AutoStore.
TOWARY PRZYCHODZĄCE: Cztery zautomatyzowane porty obsługują wszystkie towary przyjmowane przez system AutoStore bez stosowania dodatkowych systemów przenośnikowych.

 

50 robotów AutoStore z prędkością 3,1 metra na sekundę przemierza aluminiową kratownicę o wymiarach 60 x 60 metrów. Roboty podnoszą, układają i dostarczają łącznie 117 000 pojemników do 26 stanowisk kompletacji. Pojemniki AutoStore mają o 22% większą pojemność w porównaniu z tradycyjnymi pojemnikami KLT. Co więcej, pojemniki AutoStore można wyposażyć w przegrody, a także wybierać pomiędzy trzema różnymi wysokościami, w zależności od miejsca zajmowanego przez dany przedmiot. Pojemniki AutoStore są dostępne w wersji wykonanej z HDPE lub ESD.

Pracownicy w tunelu kompletacyjnym wykonują czynności na ergonomicznych stanowiskach umożliwiających skuteczną i dokładną pracę. Dodatkowe wyposażenie do równoległej kompletacji (Multi-Order-Picking) ze wsparciem i kontrolą przez rozwiązania typu Put-to-Light to jeszcze wyższy poziom jakości.

Stacje załadowcze umiejscowione w tunelu załadowczym na poziomie półpiętra.
PRZESTRONNOŚĆ: Stanowiska kompletacji w tunelu kompletacji na poziomie antresoli. Podawane przez porty pojemniki są kierowane do stanowisk roboczych, gdzie przedmioty są pobierane do niebieskich pojemników docelowych.

Magia pojemników

Pierwsze pytanie zadawane przez osoby zapoznające się z systemem AutoStore brzmi: „A co, jeśli przedmiot do pobrania znajduje się w pojemniku na samym dole stosu?”

– Roboty potrzebują maksymalnie 3 minut i 24 sekund na dostanie się do dolnego pojemnika w celu realizacji całkowicie nieplanowanego ekspresowego zamówienia – wyjaśnia Michael Kawalier, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Element Logic Germany.

Thomas Rolle (TTI) i Michael Kawalier (Element Logic) przy AutoStore w magazynie TTI.
PARTNERZY BIZNESOWI: Thomas Rolle (po lewej), wiceprezes TTI Inc. ds. operacji w Europie, i Michael Kawalier (po prawej), dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Element Logic Germany, w nowym magazynie.

 

Pomysłowość rozwiązania AutoStore od Element Logic to także oprogramowanie organizujące pracę robotów w oparciu o dwa „roje” umożliwiające równoległe wykonywanie różnych zadań. Jeden rój zajmuje się obsługą wcześniej otrzymanych i dopiero co odebranych zamówień, w tym przygotowywaniem potrzebnych pojemników i umieszczaniem ich w łatwo dostępnych miejscach na stosach. Roboty z drugiego roju pobierają przygotowane pojemniki i dostarczają je do stanowisk kompletacji. W tym samym czasie pozostałe roboty przekazują puste pojemniki do stanowisk przyjęć i odkładają pojemniki z produktami z powrotem na kratownicę. Po godzinach pracy roboty mogą nawet optymalizować rozmieszczenia pojemników, aby wszystko było gotowe na powrót operatorów TTI.

– System AutoStore nieustannie samodzielnie się optymalizuje. Często pobierane elementy automatycznie trafiają do górnych obszarów kratownicy. Wynika to z tego, że system AutoStore zawsze automatycznie umieszcza ostatni wymagany pojemnik na górze stosu. W rezultacie rzadko używane elementy kategorii C stopniowo opadają w dół stosu, a często pobierane elementy kategorii A automatycznie pozostają w górnych obszarach. Sprawia to, że czas dostępu do przedmiotu stopniowo maleje – wyjaśnia Michael Kawalier, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Element Logic Germany.

Roboty AutoStore w magazynie TTI
RÓJ ROBOTÓW: System AutoStore w firmie TTI składa się obecnie z 50 robotów podzielonych na elastyczne „roje” – jedna grupa przygotowuje pojemniki dla stanowisk, druga obsługuje nowe przychodzące zadania.

Rozwiązanie dla dużych i małych magazynów
System AutoStore od Element Logic jest elastyczny, łatwo skalowalny i może być zintegrowany z istniejącą infrastrukturą. Można go wdrożyć zarówno w niewielkim, jak i ogromnym magazynie. Największy na świecie system AutoStore (Boozt.com) został skonstruowany przez Element Logic w szwedzkiej miejscowości Ängelholm. Pojemność obiektu wzrosła do ponad 500 000 pojemników obsługiwanych przez 500 robotów. Jak stwierdza Michael Kawalier, rozwiązanie Element Logic doskonale sprawdza się także w niewielkich magazynach. Najmniejszy użytkowany obecnie system AutoStore składa się z jedynie 900 pojemników.

– Systemy AutoStore są wykorzystywane przez niemal wszystkie branże. Magazynować można wszystko, co mieści się w pojemnikach: pieniądze, artykuły spożywcze, elektronikę, biżuterię, podzespoły mechaniczne, części zamienne, tekstylia, odzież czy materiały na przyjęcia. Instalacja AutoStore sprawdza się niemal wszędzie, wystarczy, by przedmiot mieścił się w pojemniku – podsumowuje Kawalier.

AutoStore i taśma produkcyjna w magazynie firmy TTI
ZUPEŁNIE NOWA KONCEPCJA LOGISTYCZNA: System AutoStore był jednym z wielu aspektów ogólnego rozwiązania wdrożonego przez Element Logic

Fakty i liczby:

  • TTI Inc., międzynarodowy dystrybutor produktów elektronicznych należący do Berkshire-Hathaway Group
  • Nowy magazyn o powierzchni 15 000 m2 w niemieckiej miejscowości Maisach niedaleko Monachium.
  • 3800 m2 powierzchni zabudowy systemu AutoStore od Element Logic
  • 40 000 zamawianych pozycji tygodniowo
  • 50 robotów AutoStore
  • 117 000 pojemników
  • 26 stanowiska kompletacji (porty karuzelowe) wyposażone w urządzenia do równoległej kompletacji (Multi-Order-Picking) i kontroli Put-to-light
  • 4 stanowiska przyjęć (porty wahadłowe)

Czy system automatycznego magazynowania i kompletacji jest przydatny w Twojej działalności?

Dowiedz się więcej o tym, jak Element Logic może zoptymalizować wydajność Twojego magazynu

Skontaktuj się z nami