Wszystko dzięki przypadkowemu spotkaniu z synem założyciela AutoStore, Jakobem Hattelandem, który podsunął współzałożycielowi Jonny’emu Skrivarhaugowi pomysł, jakim była inwestycja w AutoStore. Miała ona utrzymać konkurencyjność rozwijającego się biznesu GS Bildeler.
W ciągu zaledwie dziesięciu lat GS Bildeler stał się największym dostawcą części samochodowych BMW w Norwegii, dysponującym dwoma magazynami AutoStore w Norwegii i jednym w swojej spółce partnerskiej KW Parts AB w Szwecji.
Spółka GS Bildeler powstała w 1993 roku, gdy nieustraszeni przedsiębiorcy – Skrivarhaug wraz z współzałożycielem Trondem Gule – rozpoczęli własne przedsięwzięcie biznesowe w małej wiosce Bud w Norwegii.
– Nasz wielki przełom nastąpił w 1998 roku, gdy zainwestowaliśmy w 256-stronicowy katalog wydrukowany w liczbie 12 000 egzemplarzy. Była to większa inwestycja niż ta w AutoStore dwadzieścia lat później, jeśli porównać ją z obrotami. Na szczęście okazała się ona trafiona i w roku inwestycji zwiększyliśmy obroty z 18 do 32 milionów NOK – mówi z dumą Skrivarhaug.
Wzrost wydajności dzięki AutoStore
Dzięki katalogowi firma GS Bildeler weszła na rynek B2B i pojawiło się zapotrzebowanie na dodatkowe lokalizacje magazynowe. W ten sposób w ciągu kilku lat GS Bildeler pojawił się w pięciu dużych miastach, zajmujących większość powierzchni Norwegii.
Pierwszy magazyn AutoStore, w który zainwestował GS Bildeler, dostarczyła do Bud w 2017 roku firma Element Logic. Nowy magazyn został ukończony w ciągu trzech miesięcy, a stary budynek jest obecnie wykorzystywany do składowania większych części samochodowych. W roku 2020 miała miejsce ekspansja firmy GS Bildeler, a system AutoStore zainstalowano również w magazynie w Oslo.
Po wdrożeniu AutoStore w Bud i Oslo GS Bildeler osiągnął wysoką wydajność, co pozwoliło ograniczyć liczbę fizycznych lokalizacji magazynowych do Bud, Oslo i Bergen.
Konkurencyjność dzięki indywidualnie dostosowanemu magazynowi w Oslo
Połączenie systemu AutoStore do obsługi mniejszych części i magazynu manualnego do obsługi większych części dało firmie GS Bildeler wszystko, czego potrzebowała, by uzyskać konkurencyjną pozycję na swoim rynku. Obecnie klienci po drugiej stronie Norwegii otrzymują swoje zamówienia już następnego dnia roboczego.
Kierownik Sprzedaży, Øyvind Kollerud, pracujący w norweskiej siedzibie Element Logic, musiał sprostać wyzwaniom, jakie pojawiły się podczas instalacji systemu AutoStore w magazynie w Oslo.
– Ze względu na szczególne preferencje firmy GS Bildeler dostosowaliśmy nasze szkice dotyczące umiejscowienia i projektu systemu, tak aby operacje pomiędzy magazynem a sklepem mogły przebiegać bez zarzutu. Musieliśmy również dostosować się do ograniczeń istniejącego budynku, co doprowadziło do powstania twórczego rozwiązania, obejmującego montaż systemu AutoStore między kolumnami, skrzynkami bezpiecznikowymi, bramami i dźwigarami na ścianach – wyjaśnia Kollerud.
Zamiast budować nową antresolę serwisową GS Bildeler zdecydował się wykorzystać istniejącą przestrzeń loftową. Zamówienie obejmowało również wykonanie specjalnego tunelu przebiegającego przez konstrukcję systemu AutoStore.
Wymagało to gigantycznego nakładu pracy projektowej z dokładnością co do milimetra, jednak wynik końcowy zdecydowanie był tego wart.
Technologia kompletacji w sklepie
Magazyn w Oslo pełni też rolę sklepu detalicznego, do którego klienci mogą bezpośrednio przychodzić w celu zakupu swoich produktów.
Dla zapewnienia wydajności stosowane jest praktyczne rozwiązanie kompletacji w sklepie za ladą sprzedażową. W ten sposób AutoStore może kompletować zamówienia dla klientów przychodzących do sklepu, co wiąże się z praktycznie zerowym czasem oczekiwania.
Źródłem inspiracji, która doprowadziła do powstania tego rozwiązania, był magazyn w Bud, w którym pracownicy muszą przejść ponad 50 metrów, aby dostać się do stacji kompletowania. GS Bildeler spodziewa się większej liczby klientów przychodzących do sklepu stacjonarnego w magazynie w Oslo, stąd chęć poprawy wydajności kompletacji.
Większa satysfakcja klienta i pracownika
Motywacja do inwestycji w AutoStore wzięła się z chęci zwiększenia jakości, wydajności i zadowolenia klientów.
– Po wdrożeniu AutoStore zaobserwowaliśmy obniżenie liczby błędów kompletacji, spadek kosztów wynajmu i wzrost liczby zadowolonych klientów – stwierdza Skrivarhaug.
Pracownicy magazynowi również zauważają korzyści z automatyzacji. Zgłaszają poprawę w zakresie kontroli nad nakładem pracy, mniejsze przeciążenie fizyczne i ogólny spadek poziomu stresu podczas pracy.
Przestrzeń do przyszłego wzrostu
Przykład GS Bildeler dowodzi, że automatyzacja magazynowa może przynieść korzyści nie tylko wielkim, międzynarodowym korporacjom.
– Możliwości rozbudowy magazynu są nieograniczone, a AutoStore pozwala firmom uzyskać przestrzeń do rozwoju i szansę sprostania coraz większym wymaganiom klientów w zakresie obsługi i dostawy – wyjaśnia Kollerud.
Fakty i liczby (magazyn w Oslo)
- 1500 m2 powierzchni składowania (1800 m2 z uwzględnieniem powierzchni biurowej)
- 4 pracowników (3 w magazynie centralnym)
- 10 robotów AutoStore
- 20 000 pojemników magazynowych
- Około 1000 pozycji kompletowanych z AutoStore dziennie
- 6 portów karuzelowych i 2 porty przenośnikowe do kompletacji i składowania
Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach?