Ramię robota połączone z systemem AutoStore w firmie Solar

Po wdrożeniu AutoStore w 2018 roku wydajność kompletacji w firmie Solar gwałtownie wzrosła. Teraz to właśnie Solar jest pierwszym klientem, który umieścił w środowisku produkcyjnym zautomatyzowaną część kompletujacą eOperator.

W 1919 roku młody wizjoner z Danii przewidział, w jaki sposób postęp industrializacji i elektryfikacji stworzy zapotrzebowanie na komponenty elektryczne. Jego odpowiedzią było założenie Solar, firmy zaopatrzeniowej i usługowej w dziedzinie elektryki, hydrauliki i wentylacji. Firma obecnie zatrudnia 3 000 pracowników w oddziałach w pięciu krajach.

Ponad sto lat po rozpoczęciu działalności firmie Solar nadal towarzyszy ta sama wizjonerska idea, a co za tym idzie wiara we wdrażanie nowych technologii. Dzięki temu podejściu, w połączeniu z głównym założeniem firmy dot. sprzedaży, polegającym na szybkich i precyzyjnych dostawach, naturalne stało się, że jako pierwsi połączyli swoje istniejące rozwiązanie AutoStore z eOperator, czyli technologią kompletacji towarów od Element Logic. To sprawia, że ​​Solar jest jednym z pierwszych na świecie, który automatyzuje w ten sposób proces kompletacji.

Modernizacja za pomocą eOperator

„Wymagania dotyczące wydajności i rozwoju są wysokie, dlatego w firmie Solar chcemy być częścią postępu technicznego i robotyki” – mówi Sondre Ressem, Wicedyrektor Operacyjny w Solar Norway.

eOperator, zautomatyzowana jednostka Element Logic do kompletacji towaru, działa w magazynie Solar w Norwegii już od kilku miesięcy. Robot pobiera zamówienia z portu karuzelowego AutoStore i transportuje je bezpośrednio do gotowych do wysyłki opakowań.

Sondre Ressem - cytat. Solar, Element Logic

„Zależało nam na tym, aby eOperator nadążał za rozwijającymi się trendami w społeczeństwie. Naszym celem jest dalszy wzrost przy jednoczesnym skupieniu się na kosztach, wydajności, zrównoważonym rozwoju i cyfryzacji. Aby to zrobić, musimy przyjąć nową technologię – nową technologię, która może nam pomóc w naszej codziennej pracy i produkcji ”- mówi Ressem.

Przełomowa instalacja

„Presja związana z łańcuchami dostaw jest ogromna. Dlatego stworzyliśmy eOperator, aby pomóc naszym klientom być jeszcze bardziej wydajnymi dzięki automatyzacji” – mówi Henrik Berglund, Business Developer w Element Logic. Berglund był odpowiedzialny za rozwój eOperatora i wyjaśnia, że ​​instalacja w Solar jest prawdziwym kamieniem milowym.

„Teraz eOperator pracuje w prawdziwym magazynie, w środowisku produkcyjnym. Realizuje rzeczywiste zamówienia klientów i jest obsługiwany przez pracowników obiektu. Liczba pobranych produktów i wydajność kompletacji przekraczają nasze oczekiwania ”, mówi Berglund.
Skalowalność i zapewnienie klientom możliwości rozwoju wraz z systemem jest głównym powodem wyboru Element Logic jako partnera w zakresie automatyzacji.
„eOperator zapewnia nam kolejne narzędzie w naszym portfolio skalowanych produktów. Dla wielu klientów będzie to kolejny krok w ewolucji ich automatycznego magazynu ” – wyjaśnia Berglund.

Henrik Berglund - cytat. Solar, Element Logic

eOperator – następnym poziom automatyzacji

“Jako pierwsi wdrożyliśmy AutoStore w magazynie, a teraz jako pierwsi z sukcesem zintegrowaliśmy eOperator” – mówi Niklas Top Aanensen, Kierownik ds. kluczowych klientów w Element Logic Norway.
Wdrożenie eOperator sprawia, że ​​Element Logic jest w stanie tworzyć jeszcze bardziej wydajne i niezawodne rozwiązania automatyzacyjne dla firm z różnych branż i o różnej wielkości. Pozwala klientom zwiększyć wydajność zamówień, udoskonalić obsługę towarów i przyspieszyć realizację procesów.

Niklas Top Aanensen - cytat. Solar, Element Logic

„Ramię robota może zidentyfikować nowy produkt i podjąć próbę podniesienia go bez wstępnego programowania dla tego konkretnego elementu. Innymi słowy, nasi klienci mogą z łatwością rozszerzyć swoje portfolio produktów ”- mówi Aanensen.

Ramię robota odbierające brązowe pudełko z AutoStore
INTELIGENTNY: Korzystając z uczenia maszynowego, eOperator uczy się na błędach i automatycznie znajduje najlepszy sposób na pobranie przedmiotu.

Kompletacja automatyczna – zintegrowana z AutoStore

eOperator pomaga firmie Solar w codziennej produkcji, wyjaśnia kierownik działu Dan Espen Kvale.

„Instalacja przebiegła według schematu: plug & play (podłącz i używaj), a opinie pracowników magazynu wskazują, że rozwiązanie jest łatwe w użyciu” – mówi Kvale. „Dzięki ramieniu robota dalej rozwijamy rozwiązanie AutoStore i jesteśmy w technologicznej czołówce naszej branży”.

Ramię robota w porcie karuzelowym AutoStore.
EWOLUCJA: eOperator pozwala Solarowi uzyskać jeszcze większą wydajność z rozwiązania AutoStore.

Ramię robota pracuje przy porcie karuzelowym w tunelu pod AutoStorem, wtapiając się dokładnie pomiędzy pracowników na różnych stanowiskach kompletacji. Otaczają je przenośniki taśmowe, transportujące paczki do wejścia do magazynu.

„To działa naprawdę dobrze. Jesteśmy zainteresowani dalszym rozwojem i sprawdzeniem, czy uda nam się do pracy włączyć jeszcze więcej robotów ” – mówi Ressem.

eOperator w skrócie

eOperator to zrobotyzowana technologia firmy Element Logic, służąca do kompletacji towaru, inaczej ramię robota. Został on opracowany do współpracy z AutoStore w celu dalszej automatyzacji magazynów. eOperator zwiększa wydajność zamówień, obsługę towarów i szybkość realizacji dzięki technologii uczenia maszynowego oraz tworzy połączenie między AutoStore a systemem do obsługi przepływu towarów.

Ramię jest oparte na sprzęcie firmy Right Hand Robotics z Bostonu. Przez dwa lata przeszedł on rygorystyczne testy i proces ciągłego udoskonalania przez dział R&D Element Logic, aby dziś stać się gotowym rozwiązaniem. Dzięki swojemu oprogramowaniu eOperator może komunikować się z dowolnym WMS, robotami AutoStore i oprogramowaniem eManager.

Pracownicy magazynu początkowo sceptyczni

„Na początku kilku pracowników było sceptycznych, obawiając się, że ramię robota przejmie ich zadania. Jednak po dłuższej pracy z nim widzą, że po prostu usprawnia to ich codzienne obowiązki” – mówi Kvale.

„Uzyskanie dostępu do nowoczesnej technologii i rozwijanie nowych umiejętności ma znaczenie dla naszych pracowników. Uważają oni, że praca z innowacyjnymi rozwiązaniami jest ekscytująca ” – dodaje Ressem.

Pracownik magazynu Solar z maską na twarzy
PRACA RĘKA W RĘKĘ: Superużytkownik firmy Solar, Eva, ostatnio pracowała, używając eOperatora.

Fakty i liczby

  • 1.150 m2 powierzchni AutoStore
  • 40 robotów Red Line
  • 1 eOperator
  • 35 000 pojemników
  • 12 portów karuzelowych
  • eManager

Dan Espen Kvale z magazynem w tle. Solar, Element Logic

Opakowania transportowane przez magazyn na przenośnikach taśmowych.