Lotnisko w Oslo usprawnia zakupy w sklepach bezcłowych dzięki systemowi AutoStore

Kiedy firma Travel Retail Norway szukała nowego rozwiązania magazynowego, zależało jej przede wszystkim na skróceniu czasu kompletacji i lepszym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Odpowiedzią na te potrzeby okazał się system AutoStore od Element Logic.

„To imponujące, jak wiele miejsca zyskaliśmy w naszej przestrzeni magazynowej dzięki Element Logic”, komentuje Øivind Andersen. Øivind jest koordynatorem ds. logistyki w Travel Retail Norway (TRN), firmie prowadzącej sklepy bezcłowe na największych norweskich lotniskach należących do spółki Avinor.

Sklepy wolnocłowe na lotnisku w Oslo są bardzo popularne, ale przy tak ograniczonej przestrzeni magazynowej TRN jest uzależniony od inteligentnych i wydajnych rozwiązań.

Andersen cytat

Click & Collect – produkty bezcłowe z AutoStore

Element Logic zmodernizował usługę Click & Collect [Kliknij & Odbierz] firmy TRN za pomocą elastycznego systemu AutoStore.

„Niektórzy klienci chcieli zrobić zakupy za pomocą Click & Collect, ale nie mogli odebrać zamówienia ze względu na długi czas oczekiwania. Automatyzacja była dla nas niezbędna”, wyjaśnia Andersen.

„Dzięki automatyzacji klienci mogą odbierać towary bezcłowe już w godzinę po złożeniu zamówienia. Wcześniej podróżni musieli składać zamówienia na co najmniej sześć godzin przed lądowaniem”, mówi Andersen.

TRN przechowuje najpopularniejsze produkty duty free w pojemnikach AutoStore na lotnisku w Oslo. Ponadto w ofercie sklepów znajdują się ekskluzywne wina dostępne wyłącznie za pośrednictwem systemu Click & Collect. Z czasem planowana jest rozbudowa asortymentu produktów luksusowych.

AutoStore - oszczędność miejsca
OSZCZĘDNOŚĆ MIEJSCA: Element Logic dostosował rozwiązanie AutoStore idealnie do dostępnej przestrzeni, dzięki czemu firma TRN zyskała o 64% większą pojemność magazynową.

„AutoStore zwiększył nasze możliwości, więc musimy jak najlepiej to wykorzystać. Więcej zamówień Click & Collect to mniejszy stres dla klientów i większa sprzedaż dla nas”, zwraca uwagę Andersen.

TRN Element Logic
PASUJE JAK ULAŁ: Firma TRN jest zadowolona z wydajności i pojemności, jakie dzięki systemowi AutoStore udało się osiągnąć na tak ograniczonej powierzchni magazynowej.

„Przed nami wielkie możliwości”

Pomimo ograniczonego ruchu lotniczego w czasie pandemii, TRN dostrzegł, że stoją przed nim nowe możliwości. Kiedy działalność większości sklepów i usług wokół lotniska w Oslo musiała zostać wstrzymana, opcja Click & Collect sprawiła, że system AutoStore mógł zabłysnąć i w pełni rozwinąć skrzydła. TRN dał podróżnym szansę na zamówienie produktów bezcłowych i odebranie ich poza sklepem.

„Dzięki zautomatyzowanemu systemowi Click & Collect w tym trudnym okresie mogliśmy zaoferować dostawę produktów bezcłowych w zaledwie 15 minut. Nasi klienci to docenili”, wspomina Andersen.

TRN - AutoStore
DĄŻENIE DO ZWIĘKSZENIA SPRZEDAŻY: Teraz, gdy ruch lotniczy powoli wraca do normy, TRN zamierza zwiększyć sprzedaż w usłudze Click & Collect. Jak na razie wygląda to bardzo obiecująco.

 

„Bez wątpienia produkty bezcłowe i AutoStore pasują do siebie jak ulał. Mamy kilka drobnych przedmiotów, a możliwość inteligentnego przechowywania jest na wagę złota”, mówi Andersen z TRN.

Firma TRN, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność pracy, rozważa wykorzystanie AutoStore do przechowywania produktów używanych codziennie w obsłudze sklepów.

„Ograniczona przestrzeń magazynowa jest powszechnym problemem lotnisk na całym świecie. AutoStore, dzięki swoim modułowym i elastycznym rozwiązaniom, to odpowiedź na wiele logistycznych wyzwań”, mówi Øyvind Kollerud – Sales Manager w Element Logic Norway.

Kollerud cytat

Każdy milimetr przestrzeni wykorzystany dzięki AutoStore

W porównaniu z innymi projektami automatyzacja magazynu firmy TRN stanowiła spore wyzwanie. Po pierwsze, firmę ograniczały surowe wymogi bezpieczeństwa lotniska. Po drugie, pomieszczenie magazynowe posiadało nietypowy układ.

W fazie projektowej zespół Element Logic przedstawił dziesięć różnych propozycji zbudowania siatki AutoStore. Ostatecznie porty operatora zostały umieszczone w tunelu wewnątrz konstrukcji AutoStore, czyli inaczej niż zazwyczaj. Przeważnie montuje się je na zewnątrz siatki. Taka lokalizacja była jednak jednym ze sposobów na zaoszczędzenie jak największej ilości miejsca w magazynie.

W magazynie znajdowały się regały, a jego pojemność wynosiła 163 m3, co odpowiada 2 178 pojemnikom AutoStore. Dzięki systemowi AutoStore pojemność magazynu wzrosła o 64%.

„Aby uzyskać taką samą objętość magazynu, jaką teraz TRN posiada dzięki AutoStore, konieczna byłaby powierzchnia magazynowa większa o 66%, czyli pomieszczenie o powierzchni 949 m2”, wyjaśnia Kollerud z Element Logic.

Magazyn TRN
MIERZONY MILIMETR PO MILIMETRZE: Magazyn TRN ma sufit zawieszony niżej niż większość magazynów – wysokość pomieszczenia to tylko 5,5 m. Konstrukcja siatki zapewnia jednak wystarczająco dużo miejsca dla robotów i operatora.

„Wykorzystaliśmy każdy dostępny milimetr powierzchni magazynowej. Efektem jest imponujące zagospodarowanie przestrzeni i zapewnienie rozwiązania, które pozwala firmie TRN usprawnić przepływ produktów z magazynu do klienta”, mówi Kollerud.

W tak zaawansowanym projekcie jak ten wstępne przygotowania mają kluczowe znaczenie. Ponieważ duża część magazynu odbiega rozmiarami od standardów, zespół Element Logic musiał bardzo precyzyjnie wymierzyć pomieszczenie. Dokonywał pomiarów kilkukrotnie, aby mieć stuprocentową pewność, że prawidłowo skonfigurował system AutoStore.

„Zespół z Element Logic dostosował się do wyzwań i okoliczności. Współpraca przebiegała sprawnie, a nasze sugestie były brane pod uwagę”, komentuje Andersen z TRN.

Element Logic: partner w dziedzinie automatyki magazynowej

Poza wymagającym układem pięter i niewielkim polem manewru, w systemie AutoStore firmy TRN inaczej wygląda również kwestia bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Klienci w swoich obiektach często stosują tryskacze jako ochronę przeciwpożarową. TRN stosuje jednak FireEater ze względu na surowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na lotniskach. FireEater to technologia, która redukuje ilość tlenu w przypadku pożaru.

„To ekscytujące, kiedy klient rzuca nam wyzwanie zarówno w kwestii montażu systemu, jak i jego projektowania. Jego słowa uznania i zadowolenia sprawiają nam wtedy jeszcze większą satysfakcję”, mówi Kollerud i dodaje:

„Jako klient Element Logic nie kupujesz tylko naszej usługi – zdobywasz też partnera w dziedzinie automatyzacji, który inwestuje czas, aby stworzyć dla ciebie właściwe rozwiązanie. Cieszymy się, jeśli klient sam jest zaangażowany i ma własne wymagania. Wtedy osiągamy najlepsze rezultaty”.

Magazyn TRN
ZADOWOLENIE: Pracownicy TRN z lotniska w Oslo od razu z entuzjazmem przyjęli pomysł automatyzacji.

Fakty i liczby:

  • 340 m2 dostępnej powierzchni
  • 318 m2 powierzchni dla AutoStore
  • 10 robotów Red Line
  • 6 077 pojemników
  • 4 porty karuzelowe
  • 109 linii zamówień pobieranych codziennie z AutoStore (październik 2021 r.)

Jesteś ciekawy/-a, jak Element Logic może poprawić funkcjonowanie Twojego magazynu?

Zapraszamy do kontaktu!