Zrewolucjonizowaliśmy cały proces magazynowy

Od założenia nowego sklepu internetowego w 2009 roku aż do dziś firma GetInspired odnotowuje ogromny wzrost. Grupą docelową są dziewczyny poszukujące odzieży sportowej oraz obuwia treningowego i rekreacyjnego, a w centrum koncentracji firmy zawsze znajduje się obsługa klienta i superlogistyka z szybkimi dostawami. Stały wzrost postawił firmę przed koniecznością wyboru pomiędzy przeniesieniem magazynu za granicę a lokalną inwestycją w automatyzację.

O 50% krótszy czas dostawy dzięki AutoStore

Jednym z wyzwań związanych z ręcznym zarządzaniem magazynem był odpowiednio krótki czas wysyłki zamówień z magazynu, który spełnia oczekiwania klientów. Ponieważ dla Vegarda Tvervåga i dla pozostałych członków zespołu czas dostawy był zawsze priorytetem numer jeden, należało wprowadzić zmiany.

– Ręczne pobieranie towarów z wózkami między regałami sprawdzało się, dopóki nie wdrożyliśmy AutoStore. Wtedy zrewolucjonizowaliśmy cały proces magazynowy. Odnotowaliśmy stuprocentowy wzrost produkcji w liczbie linii produktowych dziennie, o wiele lepszą wydajność i istotną poprawę przepływu towarów. W niedługim czasie zaobserwowaliśmy o 50% krótszy czas dostaw do naszych klientów – stwierdza Vegard Tvervåg, Kierownik Magazynu i Logistyki.

Zdjęcie managera magazynu i magazynu GetInspired
Vegard Tvervåg, Kierownik Magazynu i Logistyki

Według Vegarda początkowo transformacja z poziomu ręcznego zarządzania magazynem na poziom AutoStore wydawała się przytłaczająca. Pewne zadania, które dotąd wykonywali samodzielnie, przejęły roboty. Szybko jednak dostrzeżono korzyści i zauważono, że godziny pracy stały się bardziej efektywne, statystyki wykazały wysokie wartości, a dzięki niewielkim przestojom i krótkim przerwom na konserwację pracownicy mogą skupić się na produkcji.

Ręczne zarządzanie magazynem wiązało się z szeregiem problemów i z przestojami, a ponadto było niekorzystne dla pracowników pod względem ergonomicznym.

Zautomatyzowany system od Element Logic na liście życzeń gwiazdkowych

Wszystko zaczęło się, gdy Vegard i Sindre Landevåg (Dyrektor Generalny) z GetInspired zobaczyli zrobotyzowane rozwiązanie firmy Stormberg podczas pracy. Stormberg jest uczestnikiem rynku działającym w branży e-commerce.

– Dla kierownika magazynu to było jak wejście do sklepu z zabawkami. Powiedziałem Sindre, że chcę taki na Święta – mówi Tvervåg.

Skontaktowali się z Kjellem Blaksethem z Element Logic, który zaprosił ich do siedziby Thanke w miejscowości Lier w Norwegii.

– Jeśli wtedy jeszcze nie byliśmy przekonani, że to coś dla nas, po tamtej wizycie byliśmy już zdecydowani. Zafascynowało nas to, że mogliśmy zobaczyć, jak towary wpływają wprost do magazynu i znów z niego wychodzą – dodaje Tvervåg.

Skalowalny magazyn na przyszłość

Skalowalny system magazynowy, który przyniósł firmie gigantyczny wzrost, ma zasadnicze znaczenie dla GetInspired. Firma nie chciała zmieniać lokalizacji ani kupować nowych stanów magazynowych co sezon. Dzięki zrobotyzowanemu rozwiązaniu od Element Logic spółka kilkakrotnie się powiększyła, bez przerw w działalności.

– Element Logic jest naszym bardzo dobrym partnerem, który wspiera nas dobrymi rozwiązaniami i kompleksowym wsparciem w realizacji projektów – mówi Tvervåg.

Skalowalność jest również bardzo ważna z perspektywy wahań sezonowych, na przykład podczas Black Friday. Tvervåg przyznaje, że każdego roku ten czas jest dla nich nieco stresujący.

– Czy wytrzymamy presję? Dwa ostatnie „czarne piątki” były szalone pod względem liczby zamówień i podjęliśmy szereg działań, na przykład usprawniliśmy stanowiska kompletacji i zaangażowaliśmy więcej pracowników. Byliśmy zszokowani widząc, jak szybko możemy sami produkować – ciągnie Vegard i dodaje żartobliwie: – Klienci otrzymywali produkty niemal przed złożeniem zamówienia online.

Nagroda dla najlepszego sklepu internetowego 2020 roku

Choć wspomnienie nagrody dla najlepszego sklepu internetowego, zdobytej przez firmę w 2016 roku, jest wciąż świeże, w roku bieżącym firma wygrała kolejną nagrodę, która wyróżniła ją spośród łącznej liczby 1400 przedsiębiorstw.

Jury skomentowało wygraną w następujący sposób: Po kilku latach zdecydowanego wzrostu GetInspired.no z powodzeniem utrzymuje komunikację personalną z klientami i ma wielu lojalnych klientów. Firma inwestuje w ciągłą poprawę doświadczeń klienta, podejmując wysiłki w celu uproszczenia i poprawy doświadczeń zakupowych oraz ich indywidualnego dostosowania do każdego klienta. Wszystkie ich działania powinny mieć znaczenie w kontekście klienta (ehandel.com).

Przyszłość również maluje się w jasnych barwach. Podczas pandemii wirusa COVID-19 firma odnotowała zwiększone zapotrzebowanie na odzież codzienną. Zauważono, że wiele osób kupuje odzież i obuwie sportowe planując wakacje w Norwegii.– Bardzo praktycznym aspektem pracy z AutoStore podczas pandemii COVID-19 jest skuteczne zachowywanie dystansu. Bliski kontakt przy pracy musiały utrzymać tylko roboty. Możemy skoncentrować się na czyszczeniu i innych niezbędnych środkach – podsumowuje Tvervåg.

Fakty i liczby:

  • 29310 pojemników
  • 19 robotów
  • 8 portów operatorskich

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Przeczytaj, w jaki sposób wdrożyliśmy system AutoStore w różnych lokalizacjach w innych krajach i przekonaj się, jakie to niesie korzyści.

Sprawdź nasze realizacje