Pierwszy na świecie magazyn AutoStore wciąż rośnie w siłę

Elotec rozwija technologię, aby zapewnić bezpieczeństwo osób i chronić wartościowe przedmioty. W 2005 roku firma produkująca systemy alarmowe i monitoringu jako pierwsza na świecie zautomatyzowała swój magazyn z wykorzystaniem AutoStore – zaprojektowanego i dostarczonego przez Element Logic.

Dyrektor zarządzający, Jan Kleven, z dumą uśmiecha się do zdjęcia; w tle widoczne rozwiązanie AutoStore firmy Elotec i pracownicy obsługujący porty.
SZYTY NA MIARĘ: Firma Elotec zaprojektowała własne meble biurowe na komputery i drukarki. Na uwagę zasługuje również listwa instalacyjna w czerwieni Ferrari, którą zastosowano jako dopełnienie standardowego koloru robotów od Element Logic. Na zdjęciu: dyrektor zarządzający Jan Kleven. Zdjęcie: Martin Innerdal Dalen.

– Cenimy sobie możliwości adaptacji i innowacyjność, które codziennie przynoszą korzyść naszym klientom – mówi Jan Kleven, dyrektor zarządzający Elotec.

– Elotec dostarcza technologię, która zapewnia bezpieczeństwo osób i chroni wartościowe przedmioty, dlatego niezawodność i wydajność naszych dostaw jest tak istotna – dodaje.
– Nasze czujki dymu często wyglądają tak samo, choć mają różne cechy, a ręczna kompletacja sprzyja ewentualnym pomyłkom przy wyborze produktu. Błąd w kompletacji mógłby mieć potencjalnie fatalne konsekwencje.

W celu wyeliminowania błędów ludzkich oraz zwiększenia wydajności i jakości firma Elotec jako pierwsza zainwestowała w rozwiązanie AutoStore – zwiastując magazynom na całym świecie narodziny nowej ery.

Roger Furnes i Jan Kleven stoją wewnątrz magazynu Elotec.
INNOWACYJNY: Firma Elotec dostarcza rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa autoryzowanym sprzedawcom w Norwegii i za granicą. Od momentu założenia firmy w 1992 roku Elotec koncentruje się na innowacyjności i adaptacji do aktualnej sytuacji rynkowej. Roger Furnes (po lewej) i Jan Kleven. Zdjęcie: Martin Innerdal Dalen.

 

Mieli dwa lata, aby system zdał egzamin

Dla pierwszego na świecie magazynu korzystającego z rozwiązań AutoStore odnalezienie najbardziej efektywnego zastosowania było wyzwaniem. Początkowo sceptyczni byli zwłaszcza operatorzy.

– Daliśmy sobie dwa lata, aby system zdał egzamin. Obiecałem pracownikom, że sam przejadę buldożerem przez system AutoStore, jeśli po upływie tych dwóch lat nadal będziemy tęsknić za ręcznymi operacjami – mówi Kleven.

Na szczęście Kleven nie musiał wynajmować buldożera i firma Elotec od 2005 roku odnotowuje ciągły rozwój.

– Najlepsza w AutoStore jest nasza pewność, że zadanie zostanie wykonane prawidłowo. Zawsze dysponujemy aktualną listą stanów magazynowych i oszczędzamy czas, zarówno swój jak i naszych klientów.
– Jan Kleven

Jan Kleven i Roger Furnes obserwują pracę robotów AutoStore na kratownicy.
DUMNY: Zastosowane w Elotec rozwiązanie AutoStore jest chronione przez Elotec Aspect – to zasysająca czujka dymu opracowana w celu wczesnego wykrywania dymu w magazynach i obszarach wielkopowierzchniowych. Zdjęcie: Martin Innerdal Dalen.

Jeszcze szersza rozbudowa przedsiębiorstwa i magazynu

We wczesnych latach 90-tych firma Elotec stała się liderem na rynku jako producent alarmów pożarowych do stosowania w trudnych warunkach w rolnictwie. Przez kolejne dziesięciolecia Elotec wciąż rozwijała tę technologię, aby zapewnić stałe bezpieczeństwo nowym gałęziom przemysłu, takim jak branża opieki zdrowotnej czy więziennictwa.

Pracownik obsługuje zamówienia z AutoStore.
ROZBUDOWA: Nowe porty operatorskie z 2019 roku zastąpiły oryginalny port z roku 2005 i obecnie mogą obsługiwać więcej zleceń. Zdjęcie: Martin Innerdal Dalen.

Nawet po szesnastu latach użytkowania system AutoStore wciąż działa świetnie. Aby sprostać rosnącej liczbie klientów i dużym stanom magazynowym, w 2019 roku firma Element Logic przeprowadziła rozbudowę AutoStore w Elotec, zapewniając zgodność z najnowszymi rozwiązaniami sprzętowymi i programowymi. Rozbudowa obejmowała nowe porty operatorskie, nowe oprogramowanie i modernizację robotów. Jednak kratownica AutoStore i pojemniki pozostały takie same jak te zainstalowane w 2005 roku.

– Ponieważ nasz magazyn AutoStore jest pierwszym na świecie, po pewnym czasie rozwiązanie przestało być optymalne. Na szczęście firma Element Logic przyszła z pomocą i w 2019 roku przeprowadziła nas przez szeroko zakrojoną rozbudowę – mówi Roger Furnes, Menadżer ds. Logistyki w Elotec.

Nieliczne problemy i wysoki poziom zadowolenia klienta

Ponieważ firma Elotec zna swoje rozwiązanie AutoStore i jest go pewna, mogą minąć lata, zanim zaistnieje potrzeba kontaktu z Element Logic w celu uzyskania wsparcia.

– Mamy bardzo niewiele problemów związanych z naszym systemem AutoStore. Nie było niemal żadnych przestojów, odkąd pierwszy raz uruchomiliśmy roboty w 2005 roku – mówi Furnes.

Zbliżenie zdjęcia Rogera Furnesa w czerwonym polu z cytatem

Mimo to Element Logic prowadzi dialog z Elotec w celu zapewnienia sprawnego działania i identyfikacji obszarów, które można by było usprawnić.

– Raz w miesiącu generujemy raporty wydajnościowe systemu i serwisujemy system co najmniej dwa razy w roku, w zależności od czasu pracy – mówi Arnold H Nielsen, Menedżer ds. Kluczowego Klienta w Element Logic Norway, i dodaje:

– Chcemy, aby nasze rozwiązanie przez cały czas było optymalne dla klienta. Głównym celem jest to, by zawsze zapewniało ono wartość.

Dyrektor zarządzający, Jan Kleven, z dumą uśmiecha się do zdjęcia; w tle widoczne rozwiązanie AutoStore firmy Elotec i pracownicy obsługujący porty.

Wielu klientów Elotec jest zachwyconych obsługą.

– W naszym badaniu rocznym zawsze osiągamy wysoki wynik w obszarze dostaw. Dostawy docierają do naszych klientów szybciej i są bardziej precyzyjne niż w przypadku konkurencji – wyjaśnia Furnes.

Ponadto, mając reputację firmy, która szybko dostarcza produkt wysokiej jakości, zespół instalacyjny w Elotec czuje się pewniej, a to daje firmie kolejną przewagę konkurencyjną.

Jan Kleven pracuje na jednym z robotów AutoStore.
SZYTY NA MIARĘ: Zespół montażowy Element Logic zaadaptował najnowszą wersję podestu serwisowego do oryginalnej kratownicy AutoStore z 2005 roku. Zdjęcie: Martin Innerdal Dalen.

Fakty i liczby

  • 164 m2 powierzchni magazynowej
  • 5 robotów AutoStore
  • 5966 pojemników do magazynowania
  • 3 porty robocze

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach?

Skontaktuj się z nami po więcej informacji