Zwrot z inwestycji w AutoStore osiągnięty w rekordowym czasie

Po zaledwie dwóch latach rozwijająca się firma Elektroimportøren osiągnęła zwrot z inwestycji w system AutoStore. Teraz nadszedł czas przygotowań do dalszego rozwoju.

Elektroimportøren jest dostawcą wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych zarówno w segmencie B2B, jak i B2C. Ogromny wzrost odnotowywany przez firmę w ostatnich latach doprowadził do skoku obrotów z 20 milionów euro w 2014 roku do 100 milionów euro w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

Ten imponujący wzrost sprawił, że oczywistą stała się potrzeba stworzenia nowego magazynu i usprawnienia istniejących procesów. Stąd w 2017 roku zapadła decyzja o automatyzacji, a już dwa lata później firma Elektroimportøren wypracowała zwrot z inwestycji w AutoStore.

– Koncentrowaliśmy się na kosztach jako takich, a nie na zwiększaniu ich zgodnie z naszymi obrotami – mówi André Swensen, Dyrektor Logistyki w Elektroimportøren.

Kompaktowe i inteligentne magazynowanie

Po podjęciu przez Elektroimportøren decyzji o rozszerzeniu działalności dzięki nowemu magazynowi naturalnym stało się zaangażowanie firmy Element Logic w cały proces budowy w celu przeprowadzenia optymalizacji pod kątem rozwiązań AutoStore.

Zbliżenie zdjęcia Niklas Top Aanensen w czerwonym polu z cytatem:

Choć decyzja o automatyzacji magazynu była śmiałym posunięciem w Elektroimportøren, dzięki wszechstronnemu wsparciu Element Logic proces przebiegał szybko, a rezultat przekroczył wszelkie oczekiwania.

Chcesz poznać prawdę na temat mitów związanych z automatyzacją?

Pobierz nasze opracowanie: 8 mitów związanych z automatyzacją magazynu!

– Nieco bolesny jest fakt, że pojęcie automatyzacji w branży logistycznej bywa rozpatrywane w kategoriach ryzyka. Jednak po tym, jak zapoznaliśmy się z systemem zrobotyzowanym, oczywiste jest, że AutoStore to przede wszystkim system kompaktowego i inteligentnego magazynowania – mówi Swensen.

Rozbudowa systemu AutoStore w 2020 roku

Ponieważ nic nie wskazuje na to, by wzrost w Elektroimportøren miał się wkrótce zatrzymać, podjęto decyzję o dalszej rozbudowie AutoStore. Plan rozbudowy obejmuje 9600 pojemników, tunel do kompletacji, 4 ramy pod przyszłe porty i 8 nowych robotów. Po rozbudowie system zwiększy się praktycznie dwukrotnie.

– Rozbudowa systemu AutoStore jest dowodem przyszłościowego myślenia Elektroimportøren. Obecny kształt tego systemu zapewnia przestrzeń do zwiększenia ilości pojemników, dzięki czemu magazyn będzie lepiej przygotowany na dalszy rozwój – mówi Aanensen.

Decyzja o rozbudowie magazynu z myślą o przyszłym wzroście zapadła po gruntownych dyskusjach z ekspertami z Element Logic.

– Choć rozbudowa systemu AutoStore wiąże się z kosztami, powiększenie magazynu w celu zapewnienia przestrzeni do dalszego wzrostu pozwoli Elektroimportøren zaoszczędzić pieniądze i czas, jaki wiązałby się z osobnymi kosztami, w tym z wynagrodzeniem elektryków i instalacją – mówi Aanensen.

AutoStore Magazyn Elektroimportøren
ROZBUDOWY: Elektroimportøren przygotowuje się do dalszego wzrostu i rozbudowuje system AutoStore o 9600 pojemników, tunel do kompletacji, 4 ramy pod porty i 8 nowych robotów.

Zwrot z inwestycji i wzrost

W czasie, gdy firma Elektroimportøren po raz pierwszy zainwestowała w system AutoStore w 2017 roku, priorytetem był koszt i zwrot z inwestycji. Czas wypracowania zwrotu szacowano na trzy do czterech lat, a w rzeczywistości wystarczyły tylko dwa lata.

– W trakcie planowania rozbudowy w Elektroimportøren w 2020 roku zwrot z inwestycji przestał być tematem dyskusji. Nie mieliśmy co do niego żadnych wątpliwości – mówi Aanensen.

Elektroimportøren ma jasną radę dla innych firm w fazie wzrostu:

– Rozważcie możliwość rozbudowy. Jeśli Wasza firma się rozwija, wszystko idzie bardzo szybko, a grunt to być na to przygotowanym – mówi André Swensen, Menedżer Logistyki w Elektroimportøren.

Obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o rozwiązaniu AutoStore w Elektroimportøren:

Fakty i liczby (po rozbudowie)

  • Magazyn o powierzchni 5600 m2,
  • 32 pracowników, 20 w magazynie
  • 24 robotów AutoStore
  • System AutoStore o powierzchni 750 m2 włącznie z tunelem do kompletacji i obszarem serwisowym
  • 20 350 pojemników AutoStore
  • 8 portów karuzelowych do kompletacji i składowania
  • 4500 zamówień kompletowanych z linii w AutoStore każdego dnia

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji