Firma Bertel O. Steen przeprowadza się do nowego magazynu zoptymalizowanego i wyposażonego przez Element Logic

Sprawna logistyka to fundament działalności firmy oferującej najszerszą gamę marek samochodów w Norwegii. Przy wsparciu specjalistów z Element Logic dział logistyki Bertel O. Steen przeprowadza się do nowego automatycznego magazynu.

Grupa Bertel O. Steen zajmuje się importem pojazdów marek takich jak Mercedes-Benz, Opel, smart®, Peugeot, Citroen, Kia, Fuso, Setra i DS oraz przewozi części zamienne do samochodów osobowych i ciężarowych oraz autobusów. Dział logistyki jest odpowiedzialny za wszystkie operacje magazynowania i dystrybucji w całej grupie Bertel O. Steen.

Zlokalizowany na obrzeżach Oslo nowy magazyn firmy jest naszpikowany dostosowanymi do potrzeb rozwiązaniami i wyposażony w oprogramowanie opracowane przez Element Logic, które znacznie usprawnią procesy logistyczne i zmniejszą ich czasochłonność.

– W pewnym momencie po prostu wyrośliśmy z naszego starego magazynu. Przez jakiś czas zastanawialiśmy się, czy opłacalna byłaby jego stopniowa modernizacja, ale ostatecznie postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt. Przeprowadzka dała nam okazję do zaprojektowania całego magazynu od podstaw we współpracy z Element Logic – mówi Rune Kristiansen, dyrektor ds. logistyki w Bertel O. Steen.

Wieloletnie partnerstwo

Bertel O. Steen i Element Logic od ponad 16 lat wspólnie pracują nad opracowywaniem inteligentnych rozwiązań w zakresie magazynowania. Po pierwszej przeprowadzce z ręcznie obsługiwanego magazynu w 2002 roku firma Bertel O. Steen wdrożyła system EWMS, tj. oferowane przez Element Logic oprogramowanie AutoStore do zarządzania magazynem.

Rune Kristiansen & Mathilda Sjaaeng z BOS z Håvardem Hallås z Element Logic.
PARTNERZY BIZNESOWI: Rune Kristiansen, dyrektor ds. logistyki w Bertel O. Steen (po lewej), Mathilda Sjaaeng, kierownik ds. łańcucha dostaw w Bertel O. Steen (pośrodku), i Håvard Hallås, dyrektor ds. sprzedaży w Element Logic (po prawej)

 

Gdy firma zdecydowała się wybudować nowy magazyn, poprosiła o oferty wielu wykonawców, aby mieć pewność, że wybrane rozwiązanie będzie najlepiej dopasowane do działalności grupy. Na tle konkurencyjnych ofert rozwiązanie AutoStore od Element Logic w połączeniu z EWMS okazało się być najlepszym wyborem.

– AutoStore od Element Logic to niesamowicie niezawodny system gwarantujący nieustanną ciągłość pracy. Przykładowo, po awarii jednego z portów operatorskich siedem pozostałych nadal pracuje, a jeśli wyłączy się jeden robot, pozostałe 46 działa nadal. System AutoStore jest jednocześnie znacznie mniej podatny na problemy techniczne – wyjaśnia Kristiansen.

Elastyczny system logistyczny

Ze względu na dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej grupa Bertel O. Steen zdecydowała się na technologię umożliwiającą szybkie dostosowanie do potrzeb: – Na przykład, jeśli rynek części zamiennych do samochodów skurczy się, nasz nowy magazyn można będzie łatwo dostosować do dystrybucji innych produktów. Korzyści ze współpracy z firmą Element Logic i korzystania z technologii zastosowanej w jej unikalnym systemie WMS są ogromne – dodaje Kristiansen.

Pracownik magazynu w AutoStore Picking Station.
WYDAJNOŚĆ TO PODSTAWA: każdego dnia w nowym magazynie Bertel O. Steen kompletowanych jest 6000 przedmiotów

Współpraca przynosi owoce

Według Rune Kristiansena proces przeprowadzki udał się znakomicie dzięki zaangażowaniu pracowników grupy w połączeniu z wykorzystaniem fachowej wiedzy zapewnianej przez Element Logic: – Firma Element Logic pomogła nam wdrożyć nowe oprogramowanie i innowacyjną technologię logistyczną, a także kompleksowo przeszkolić pracowników w zakresie obsługi naszego nowego magazynu.

Håvard Hallås, dyrektor ds. sprzedaży w Element Logic, dodaje, że stała współpraca firmy z Bertel O. Steen to wyzwanie do wprowadzenia kolejnych zmian do już unikalnego rozwiązania AutoStore do zarządzania magazynem.

– Grupa Bertel O. Steen pomogła nam w rozwoju oprogramowania. Wnioski, jakie od niej otrzymaliśmy, skłoniły nas do ponownego przemyślenia i opracowania dostosowanych do potrzeb rozwiązań. Jesteśmy wdzięczni, że mamy tak aktywnych klientów sprzyjających innowacyjności – dodaje Hallås.

Zespół Bertel O. Steen i Håvard Hallås w nowoczesnym magazynie Bertel O. Steel.
NOWY MAGAZYN: nowy magazyn grupy Bertel O. Steen mieści 60 000 pojemników, a każdego jest w nim kompletowanych ponad 5000 przedmiotów.

 

Fakty i liczby

  • 15 000 m² (18 000 m² z uwzględnieniem powierzchni biurowej itp.)
  • 50 pracowników
  • 47 robotów AutoStore
  • 48 000 pojemników
  • 6000 pozycji kompletowanych z AutoStore każdego dnia
  • Rodzaje pojemników: pojemniki pełne, półpojemniki, ćwierćpojemniki i pojemniki 1/12
  • 8 kompletujących portów karuzelowych
  • 16 przyjmujących portów operatorskich podzielonych przez cztery klastry (1 osoba może obsługiwać 4 rodzaje pojemników)

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dowiedz się więcej o tym, jak Element Logic może zoptymalizować wydajność także Twojego magazynu.

Skontaktuj się z nami