Zasilany słońcem, obsługiwany przez roboty

Zrównoważony rozwój był myślą przewodnią firmy Berggaard Amundsen (BA) zajmującej się sprzedażą hurtową elektroniki, gdy budowała swój nowy magazyn przy wsparciu Element Logic.

Futurystyczny magazyn i siedziba Berggaard Amundsen położone na obrzeżach Oslo są wyjątkowym miejscem: jako że firma chciała, by jej nowy budynek o powierzchni 14 000 m² pełnił rolę wizualnej reprezentacji sprzedawanych przez nią produktów, zainstalowała ona na dachu 1050 paneli słonecznych, jak również panele słoneczne pokrywające 50 m² fasady.

Nawet w Norwegii, gdzie w trakcie okresu zimowego słońce nie świeci zbyt często, za to regularnie pada śnieg, placówka generuje 230 000 kilowatogodzin czystej energii słonecznej rocznie. Dzięki panelom słonecznym firma Berggaard Amundsen (BA) jest w stanie zapewnić sobie samowystarczalność w okresie od kwietnia do września i dostarczać moc do 40 ładowarek do samochodów elektrycznych, które są dostępne do wykorzystania przez społeczność lokalną. W efekcie firma BA otrzymała certyfikat „Eco-lighthouse” za uruchomienie przyjaznej dla środowiska placówki magazynowej.

– Roboty AutoStore pobierają bardzo mało energii i regenerują ją za każdym razem, gdy obniżają pojemnik lub zwalniają – zupełnie jak samochód elektryczny. Oznacza to, że doskonale nadają się do magazynów opierających się na zasadzie zrównoważonego rozwoju. Magazyn Berggaard Amundsen jest lepszy dla środowiska, a także efektywny kosztowo. To rozwiązanie, dzięki któremu wszyscy wygrywają – mówi Niklas Poulsen z Działu Sprzedaży Systemu Element Logic.

Niklas Poulsen z Element Logic i AutoStore w magazynie Berggaard Amundsen
OSZCZĘDNOŚĆ ENERGII: Roboty AutoStore regenerują energię w trakcie obniżania pojemników i hamowania. Są też zdolne do pracy w ciemności, co wg Niklasa Poulsena z Element Logic jest w stanie w jeszcze większym stopniu ograniczyć zużycie energii.

Możliwość szybszych dostaw

Rynek elektroniczny jest wysoce konkurencyjny, a firma BA zdaje sobie sprawę, że jej pozycja w łańcuchu wartości zależna jest od natychmiastowego świadczenia usług swoim klientom.

– W ostatnich latach bardzo się rozwinęliśmy, przez co w końcu zabrakło nam miejsca w naszym starym magazynie. Tamten magazyn nie był odpowiednim miejscem dla naszego zwiększonego zakresu działalności i nie spełniało naszego potencjału pod względem wydajności – mówi Rolf Inge Danielsen, Dyrektor ds. Logistyki w Berggaard Amundsen.

Konieczne jest, aby po złożeniu zamówienia przez klienta 25 punktów usługowych BA w całej Norwegii mogło wysłać przesyłki następnego ranka. Miejscowi elektrycy mogą też odebrać swoje przesyłki z magazynu zaledwie pół godziny po złożeniu przez siebie zamówienia.

Magazyny AutoStore firmy Berggaard Amundsen zasilane na panele słoneczne
INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA Firma Element Logic pracowała nad systemem przenośnikowym wraz z ITO, dostawcą rozwiązań z zakresu obsługi przepływu materiałów. Wszystkie elementy są połączone ze sobą poprzez integrację z systemem Astro WMS firmy Consafe.

– Budynek ten ma potencjał pełnić rolę idealnego magazynu dla BA. Został on zaprojektowany z myślą o spełnieniu potrzeb firmy i wspierania maksymalnej wydajności, poprzez np. bliskie położenie stelażu w stosunku do punktu odbioru towarów oraz poprzez system podnośnikowy firmy IKO zlokalizowany przy suficie. Pozwala to wózkom na przemieszczanie się jak najkrótszą trasą. Cały magazyn został też zaprojektowany z myślą o dalszym rozwoju BA – mówi Poulsen.

Więcej niż tylko kolejny dystrybutor

Dyrektor ds. logistyki firmy Berggaard Amundsen opisuje pracę wykonaną przez Element Logic jako kluczowy element sukcesu nowego magazynu.

– Element Logic to firma, która najlepiej rozumie wymagania klienta; pomogła nam ona zaprojektować magazyn, który w jak największym stopniu spełnia nasze potrzeby. Pracownicy firmy udzielali nam potrzebnych wskazówek i skłaniali nas do podejmowania niezbędnego ryzyka – mówi Danielsen.

– Czuliśmy się bezpiecznie dzięki ich obecności na każdym etapie projektu. Uczestniczyli we wszystkich zebraniach dotyczących budowy oraz wszystkich warsztatach dla pracowników, a także pomagali nam w trakcie przeprowadzki. Na każdym etapie przyczyniali się też do powodzenia projektu dzięki swoim inteligentnym rozwiązaniom – dodaje Danielsen, co podkreśla też znaczenie bogatego doświadczenia Element Logic.

Pracownicy firmy Element Logic i Berggaard Amundsen w magazynie
PARTNERZY: Firma Element Logic pomogła Berggaard Amundsen uruchomić nowy magazyn BA.

– Firma Element Logic była naszym partnerem w planowaniu i wdrażaniu tego magazynu, a także w przeprowadzce do niego. Jest ona czymś więcej niż tylko dostawcą robotów – dodaje Bethina Samnøy Siristuen, Kierownik ds. Projektów Logistycznych w Berggaard Amundsen.

Wykorzystywanie pełnego potencjału AutoStore

Chociaż magazyn został już przekazany do użytki, Element Logic wciąż ściśle współpracuje z Berggaard Amundsen w celu osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.

– W naszym poprzednim magazynie też używaliśmy oprogramowanie AutoStore, ale nie wykorzystywaliśmy jego pełnego potencjału. Obecnie wraz z Element Logic poświęcamy czas na naukę efektywnego wykorzystywania możliwości systemu: nasi pracownicy biorą udział w kursach prowadzonych przez Element Logic oraz korzystają z aktualnych danych statystycznych, aby doskonalić nasz przepływ pracy – wyjaśnia Samnøy Siristuen.

Niklas Top Aanensen, Kierownik ds. Kluczowych Klientów w Element Logic, jest odpowiedzialny za zapewnianie pełnego wsparcia dla Berggaard Amundsen w trakcie codziennych operacji. Mówi, że w prowadzonej przez Element Logic obsłudze posprzedażowej chodzi przede wszystkim o maksymalizację potencjału magazynu klienta:

– Kontakt z naszymi klientami nie kończy się z chwilą przekazania magazynu do użytku. Wprowadzamy wszelkie możliwe poprawki i przeprowadzamy symulacje, aby odkryć obszary, które możemy udoskonalić. Analizujemy liczbę zamówień, kwestię tego, ile portów powinno być otwartych w których godzinach pracy, oraz tego, jaki okres jest najbardziej korzystny, jeżeli chodzi o ponowne załadowanie pojemników, a także aktualizujemy oprogramowanie. Tak naprawdę chodzi nam o pogoń za wydajnością – podsumowuje Top Aanensen.

Automatyczny magazyn firmy Berggaard Amundsen i Niklas Top Aanensen z Element Logic
Fakty i dane liczbowe

  • Magazyn o powierzchni 12 200 m² (budynek o powierzchni 14 000 m², w tym powierzchnia biurowa)
  • 208 pracowników (35 w magazynie)
  • 17 robotów AutoStore
  • 17 000 pojemników
  • 2500 pozycji kompletowanych z AutoStore każdego dnia
  • 4 przyjmujących portów karuzelowych

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Dowiedz się więcej o tym, jak Element Logic może zoptymalizować wydajność także Twojego magazynu.

Skontaktuj się z nami