Bergfreunde zwiększa efektywność kompletacji o ponad 400%

Mimo ugruntowanej pozycji jako jeden z największych specjalistów outdoorowych w Europie, firma Bergfreunde wciąż szuka nowych szczytów do zdobycia. Dzięki najnowszemu systemowi AutoStore opracowanemu przez Element Logic, niemiecka firma wzbija się na coraz to nowe wyżyny.

Ubrania, buty, sprzęt outdoorowy, jak również przyrządy wspinaczkowe i inny specjalistyczny sprzęt – to wszystko można znaleźć w Bergfreunde. Firma powstała w 2006 r., a obecnie prowadzi z dużym powodzeniem sklep internetowy, który posiada w ofercie ponad 150.000 artykułów 750 różnych marek i stale rozwija działalność. Przy wzroście sprzedaży na poziomie 30%, kluczowa była, i będzie nadal w nadchodzących latach, umiejętność skalowania działalności.

„Ponieważ rozwijamy się tak prężnie, ogromną wagę ma dla nas elastyczny i wydajny system magazynowania, dlatego wybraliśmy AutoStore. Decydującymi czynnikami były dla nas skalowalność, oszczędność miejsca i wysoka wydajność. AutoStore i Element Logic spełniły wszystkie nasze oczekiwania i nigdy nie żałowaliśmy naszej decyzji,” mówi Ronny Höhn, dyrektor zarządzający Bergfreunde.

Thomas Klein i Ronny Höhn z Bergfreunde i Michael Kawalier z Element Logic i front of AutoStore grid
SILNY ZESPÓŁ: Thomas Klein (po lewej), kierownik ds. logistyki w Bergfreunde, Ronny Höhn (w środku), dyrektor zarządzający Bergfreunde i Michael Kawalier (po prawej), dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Element Logic Niemcy

W sierpniu 2016 r. firma otworzyła nowe centrum logistyczne o łącznej powierzchni 10.000 m2. Najważniejszą jego częścią jest samowystarczalny system AutoStore – pierwotnie zaprojektowany dla powierzchni 1.800 m² i od tego czasu kilkakrotnie rozbudowywany.

„Przyjazne otoczenie rynkowe stwarza możliwości zrównoważonego rozwoju w nadchodzących latach. Planujemy dalszą automatyzację logistyki, aby zwiększyć wzrost wydajności,” kontynuuje Höhn.

Sortowanie w magazynie o dużej gęstości

Centrum logistyczne Bergfreunde w miejscowości Rottenburg-Ergenzingen na południe od Stuttgartu wykorzystuje obecnie 95 robotów, które przemieszczają 124 000 pojemników ustawionych na 16 poziomach w ramach systemu o łącznej powierzchni 4,386 m².  Łącznie dostępnych jest 27 portów do przenoszenia pojemników do i z magazynu.  Zatrudnionych jest ponad 140 pracowników w systemie dwuzmianowym, którzy obsługują do 275 000 artykułów tygodniowo, w tym dostawy, zwroty i wysyłki.  Bergfreunde.de przechowuje średnio trzy „jednostki magazynowe” (SKU) na pojemnik.

„Jesteśmy jednym z nielicznych użytkowników AutoStore w Europie, którzy nie przechowują produktów w sposób posortowany. Kiedy ludzie to słyszą, wyglądają, jakby mieli dostać zawału serca. Ale mogę potwierdzić, że działa to dobrze. Z drugiej strony nie mamy innego wyboru: Nie możemy pomieścić 200 000 pojemników i jednocześnie przechowywać tylko dwa lub trzy przedmioty w jednym pojemniku,” wyjaśnia kierownik ds. logistyki firmy Thomas Klein.

Kilka robotów AutoStore z linii czerwonej porusza się po kracie
W PRACY: Obecnie 95 robotów AutoStore nieustannie jeździ na wyścigi w tę i z powrotem po powierzchni 4,386 m2, przemieszczając 124 000 pojemników

Nowa seria AutoStore CarouselPort 3.0

W magazynie Bergfreunde została już zainstalowana nowa seria AutoStore CarouselPort 3.0, która jest znacznie bardziej ergonomiczna niż poprzednia wersja.

„Zmniejsza to oznaki zmęczenia i sprawia, że środowisko pracy jest bardziej komfortowe dla pracowników” – mówi Michael Kawalier, dyrektor zarządzający ds. sprzedaży w Element Logic Germany.

Obsługa kartonów na wyższym poziomie

Oprócz wszystkich komponentów AutoStore, firma Element Logic dostarczyła również i zainstalowała inny sprzęt w magazynie Bergfreunde, aby przyspieszyć obsługę. Obejmuje on automatyczne urządzenia do składania kartonów, automatyczne podawanie i wyprowadzanie kartonów oraz ostateczne sortowanie wysyłek.

Mówiąc dokładniej, oznacza to, że osoby kompletujące zamówienia automatycznie otrzymują gotowe kartony dostarczane do ich stanowiska kompletacji. Po wykonaniu zadania związanego z zamówieniem automatycznie drukowany jest list przewozowy z informacjami serwisowymi i dołączany do kartonu. Jednocześnie przesyłka otrzymuje etykietę identyfikacyjną. Następnie paczka na przenośniku taśmowym jest automatycznie zamykana, ważona, optymalizowana pod względem objętości, etykietowana i przekazywana do działu wysyłki.

„Dzięki tym dodatkowym elementom znacznie przyspieszyliśmy proces w magazynie i wyraźnie zwiększyliśmy wydajność pracowników kompletacji,” mówi Kawalier.

Rozbudowa Bergfreunde - technologia przenośników kartonów
INTELIGENTNE POŁĄCZENIE: Technologia przenośników jest zintegrowana z całym systemem i prowadzi przez tunel AutoStore.

Średnio pracownicy Bergfreunde wykonują obecnie 155 kompletacji na godzinę. Przed przejściem z magazynu półkowego na system intralogistyki oparty na AutoStore firmy Element Logic, mogli oni dla porównania wykonać tylko 45 kompletacji na godzinę.

Bergfreunde zdecydował również powierzyć firmie Element Logic odpowiedzialność za konserwację ich systemu intralogistycznego. Umowa o gwarantowanym poziomie usług obejmuje również obsługę infolinii, dostawę części zamiennych i inne usługi. Umożliwia to firmie całkowite skupienie się na codziennych działaniach biznesowych.

Pracownica magazynu zapełnia stację AutoStore
SKŁADANIE GOTOWYCH KARTONÓW: Pracownicy realizują średnio 155 kompletacji na godzinę, dzięki gotowym kartonom, które dostają do swoich stanowisk kompletacyjnych.

Osiągnięcie nowego szczytu logistyki w 2020 roku

Dzięki pozytywnej perspektywie rozwoju dyrektorzy Bergfreunde dostrzegli już potrzebę kolejnej rozbudowy powierzchni logistycznej.

„AutoStore wymaga około 10 procent powietrza w systemie, aby móc prawidłowo działać, a my mamy już poniżej 9 procent. Oznacza to, że powietrza zaczyna powoli, ale nieuchronnie brakować,” mówi Ronny Höhn.

Rozwiązaniem była budowa nowej hali logistycznej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego magazynu. Tutaj dobudowano dodatkowe 10 000 m 2   przestrzeni w połowie 2020 r. Nowa hala obejmuje strefę dostaw i obsługę zwrotów, a także umożliwia dalszą rozbudowę systemu AutoStore. „Rozbudowa istniejącego systemu AutoStore jest niezwykle łatwa. W tym konkretnym przypadku połączyliśmy bezpośrednio dwie hale magazynowe za pomocą korytarzy roboczych i szyn prowadzących dla robotów,” wyjaśnia Kawalier. Ostatnia rozbudowa o dodatkowe 30 000 pojemników, 6 portów karuzelowych i 15 robotów została ukończona w lipcu 2020 r. – planowana jest kolejna.

Z pomocą Element Logic firma Bergfreunde była w stanie zwiększyć wydajność kompletacji o ponad 400%. Ponadto czas realizacji od złożenia zamówienia przez klienta do przekazania nadawcy został skrócony do mniej niż 3 godzin. Obecnie firma obsługuje w dni szczytowe ponad 15 000 zamówień. Inwestycja w projekt automatyzacji magazynu zwróciła się Bergfreunde w niecałe dwa lata.

Fakty i liczby:

  • Bergfreunde to wiodący internetowy sprzedawca sprzętu alpinistycznego w Europie (rok założenia: 2006)
  • Obroty w 2019 roku: 110 mln euro
  • Centrum logistyczne o powierzchni 20 000 m² na południe od Stuttgartu w Niemczech
  • 4 386 m² powierzchni zajmowanej przez system AutoStore
  • 95 robotów AutoStore
  • 124.000 pojemników magazynowych
  • 27 automatycznych portów karuzelowych

 

Zastanawiasz się, w jaki sposób zoptymalizować pracę małego magazynu?

Sprawdź, co możemy zrobić dla Twojego przedsiębiorstwa typu MŚP.

Skontaktuj się z nami