AutoStore z eManagerem – idealny system wspierający rozwój firmy

Colliflow to przedsiębiorstwo z branży 3PL, które zajmuje się magazynowaniem i wysyłką towarów dla ponad 70 sklepów internetowych. Rok po instalacji rozwiązania AutoStore dostarczonego przez Element Logic firma planuje rozbudowę systemu.

W 2020 roku firma Colliflow stała się jednym z pierwszych na świecie przedsiębiorstw z branży logistyki 3PL, które zautomatyzowało operacje magazynowe dzięki oprogramowaniu eManager i systemowi AutoStore.

– Od momentu rozpoczęcia działalności w 2013 roku odnotowujemy silną tendencję wzrostową, a w 2019 roku doszliśmy do punktu, w którym musieliśmy wybrać pomiędzy rozbudową magazynu a inwestycją w formę automatyzacji – mówi Rune Wright Lia, Dyrektor Generalny Colliflow.

Przed podjęciem decyzji o wyborze oprogramowania eManager i systemu AutoStore od Element Logic firma Colliflow przeprowadziła gruntowną analizę innych systemów i dostawców.

– Automatyzacja stanowiła dla nas znaczącą inwestycję, dlatego ważne było, aby w trakcie całego procesu towarzyszył nam niezawodny i godny zaufania partner. Nie znaleźliśmy nikogo, kto stałby na tym samym poziomie co Element Logic pod względem usług czy rozwiązań – mówi Lia.

cytat_element_logic_colliflow

Oprogramowanie dostosowane do 3PL

Colliflow posiada magazyn o powierzchni 10 000 m2 mieszczący się na terminalu portowym w Grenland w Norwegii. Przechowuje tam towary należące do swoich kontrahentów. Firma wysyła ogółem 300 000 zamówień rocznie, które rozdzielane są pomiędzy 70 klientów. Aby podczas tych działań uniknąć nieprawidłowego przebiegu kompletacji, kluczowe jest przestrzeganie właściwych procedur.

– Wszyscy nasi klienci używają różnych opakowań i dodatków oraz stosują odmienne procedury wysyłania przesyłek. Firma Element Logic, poprzez przystosowanie swojego systemu i oprogramowania, umożliwiła zautomatyzowanie części tego procesu. Co więcej, również sama kompletacja towaru jest zautomatyzowana – roboty wyjmują pojemniki i dostarczają je pracownikom magazynu – wyjaśnia Lia.

Widok magazynu Colliflow z lotu ptaka
ROZWIĄZANIE 3PL DOPASOWANE DO POTRZEB KLIENTA: System AutoStore i oprogramowanie eManager zostały dostosowane do potrzeb Colliflow – stąd wniosek, że rozwiązanie Element Logic sprawdzi się również u innych przedsiębiorstw 3PL.

Menedżer ds. Kluczowych Klientów w Element Logic Norway, Arnold Hjelm Nielsen, wyjaśnia, że proces automatyzacji  u klientów 3PL jest nieco inny niż w przypadku pozostałych odbiorców systemu.

– Fizycznie system AutoStore wygląda tak samo – niezależnie od tego, czy przeznaczony jest dla klienta 3PL, czy innego. Różnica tkwi w konfiguracji oprogramowania eManager; w przypadku Colliflow obsługa niezbędnych procedur jest bardziej wymagająca – mówi Nielsen.

cytat_element_logic_menedzer

Dla klientów Colliflow wielką zaletę stanowi to, że firma może oferować magazynowanie towarów w systemie AutoStore.

– Nasi klienci postrzegają stosowaną przez nas automatykę jako technologię zorientowaną na przyszłość. Zgadzam się z tym – nie ma wątpliwości, w jakim kierunku zmierza świat i branża – mówi Lia.

Magazynowanie wielu towarów na mniejszej powierzchni

Automatyzacja jest bardzo korzystna dla firm 3PL. Umożliwia ona przechowywanie znacznie większej ilości towarów na mniejszej powierzchni i likwiduje konieczność ręcznego przekładania przez pracowników  produktów sezonowych tak, aby były one lepiej dostępne w miarę zbliżania się danego okresu.

– Po zakończeniu sezonu dany przedmiot zostanie bezpiecznie i przy zachowaniu ochrony przed pyłem umieszczony na dnie systemu. Gdy tylko pojawi się pierwsze zamówienie w danym sezonie, roboty AutoStore automatycznie rozpoczną wyciąganie towarów i przygotowywanie ich do wysyłki. Może to nastąpić w ciągu jednej nocy, ponieważ roboty pracują pełną dobę przez cały rok – wyjaśnia Nielsen.

Uśmiechnięty Rune Wright Lia stoi przed magazynem Colliflow.
ELASTYCZNOŚĆ: Dyrektor Generalny Colliflow, Rune Lia, wybiera towary, które będą przechowywane w AutoStore, na podstawie wielkości i szybkości obrotu produktów.

 

Doświadczeni administratorzy zapewniają 100-procentową dostępność systemu

Na pierwszy rzut oka AutoStore może wydawać się systemem skomplikowanym w obsłudze. Na szczęście po odpowiednim przeszkoleniu praca z nim staje się znacznie łatwiejsza. Dlatego Element Logic zawsze organizuje kursy administratorów dla wybranych pracowników, którzy otrzymują dodatkowe wprowadzenie do oprogramowania eManager i systemu AutoStore, a także uczą się rozwiązywać błędy, które mogą się pojawić.

– Od pierwszej chwili pracownicy Colliflow wykazywali duże zainteresowanie systemem. Administratorzy są w stanie wiele zrobić sami i działać szybko. Niezwykle ważne jest, aby firma czuła się pewnie, obsługując system, tak aby mogła reagować, jeżeli coś się stanie – mówi Nielsen.

Wyniki Colliflow pokazują również, że przedsiębiorstwu udało się znaleźć receptę na sukces. Od momentu uruchomienia systemu w czerwcu 2020 r. jego dostępność wynosi 100 procent – lepiej być nie może. Element Logic gwarantuje klientom dostępność systemu na poziomie 98 procent.

Plany dużej rozbudowy magazynu

– Ze względu na pandemię Covid-19 w ciągu ostatniego półtora roku doświadczyliśmy prawdopodobnie sztucznie zawyżonego wzrostu zapotrzebowania na powierzchnię magazynową. Dlatego też nasz nowy system AutoStore trochę zbyt szybko okazał się być za mały. Aby poradzić sobie z tym wzrostem, zdecydowaliśmy się na dużą rozbudowę w 2022 roku – mówi Lia.

Rozbudowa ta polega głównie na powiększeniu powierzchni AutoStore z 500 m2 do 1500 m2. Następnie system zostanie uzupełniony o wymaganą liczbę nowych stanowisk i robotów, dostosowanych do pracy Colliflow. Rozbudowa nie będzie miała wpływu na dyspozycyjność obecnego magazynu – będzie on funkcjonował w normalnym trybie.

Pracownik Element Logic montuje aluminiowe kolumny w siatce AutoStore.
BEZPROBLEMOWA INSTALACJA: Firma Colliflow przekonała się, że procesy projektowania i instalacji przeprowadzane przez Element Logic są bardzo proste. Całość zajęła około sześciu miesięcy.

 

– Jeżeli masz za mało robotów w stosunku do liczby portów, kompletacja traci na szybkości i wydajności. Wykorzystując symulacje, znajdujemy idealną liczbę dla konkretnego magazynu – wyjaśnia Nielsen i dodaje:

– Kiedy projektujemy rozwiązania, zawsze myślimy perspektywicznie. Klient poniesie mniejszy koszt i łatwiej będzie mu kupić nowy port, gdy zajdzie taka potrzeba, jeżeli wcześniej go przygotujemy i nie będziemy musieli go przebudowywać.

 

Fakty i liczby

  • magazyn o powierzchni 10 000 m2
  • siatka AutoStore o powierzchni 500 m2
  • 22 pracowników
  • 10 robotów
  • 10 000 pojemników
  • 4 porty
  • 1500 linii zamówień dziennie z systemu AutoStore

Ciekawi Cię, w jaki sposób Element Logic może zoptymalizować pracę Twojego magazynu?

Skontaktuj się z nami na czacie!