EL Solar eOperator robot

Apteka internetowa Apotea inwestuje w AutoStore i automatyczną kompletację sztuk od firmy Element Logic

Apotea to wiodąca szwedzka apteka internetowa i jeden z największych graczy w swojej branży. W związku z rosnącymi zapotrzebowaniami klientów zdecydowała się na dalszą automatyzację magazynu za pomocą wydajnego rozwiązania AutoStore zintegrowanego z eOperatorem – autorskim robotem do kompletacji sztuk od Element Logic.

Centrum logistyczne firmy Apotea znajduje się na obrzeżach Uppsali w Szwecji i zajmuje powierzchnię 38 000 m2. Na jego dachu zamontowano jeden z największych w kraju paneli słonecznych. Centrum wysyła średnio około 1 miliona paczek miesięcznie, a w czasie pandemii liczba zamówień gwałtownie wzrosła. Apotea musiała zmierzyć się z dużymi wahaniami w liczbie przyjmowanych zleceń, więc postanowiła zwiększyć wydajność magazynu i go zautomatyzować z wykorzystaniem AutoStore oraz zintegrowanego z nim eOperatorem – nowoczesnym ramieniem robota do pobierania sztuk. Oba rozwiązania dostarczyła firma Element Logic.

Zbudowany z myślą o dalszym rozwoju

W ciągu kilku lat Apotea zdążyła już częściowo zautomatyzować swoje procesy magazynowe u różnych dostawców, ale teraz chciała jeszcze bardziej zwiększyć ich wydajność. W jej przypadku rozwiązanie AutoStore obejmuje: 20 000 pojemników (z miejscem na 25 000), 30 robotów AutoStore (R5), 4 porty karuzelowe, z których 3 będą obsługiwane przez zrobotyzowane ramię do kompletacji. AutoStore będzie również połączony z automatycznym systemem przenośników. Co ważne, całe rozwiązanie jest tak zaprojektowane, aby w przyszłości można było je łatwo rozbudowywać. Na ten moment szacuje się, że nowa wydajność wzrośnie do 800 linii zamówień na godzinę.

"Chcieliśmy posiadać system, który obsługiwałby produkty o bardzo różnych wymiarach, dostosowywał się do zmiennej dynamiki zamówień oraz mógł być rozbudowywany w miarę rozwoju firmy. Wdrożenie AutoStore zdecydowanie pomaga zwiększyć wydajność prac magazynowych, a to z kolei pozwala nam nie tylko na sprostanie oczekiwaniom klientów, ale nawet na wyprzedzanie ich o krok"

— Pär Svärdson, CEO Apotea
Pär-Svärdson-Apotea_Element-Logic

eOperator – uczy się w miarę upływu czasu

AutoStore jest rozwiązaniem typu „towar do człowieka”, które sprawdza się jednak również przy eOperatorze. eOperator to robotyczne ramię od Element Logic, zaprojektowane wspólnie z RightHand Robotics. Automatycznie kompletuje produkty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Zostało stworzone z myślą o współpracy z AutoStore, aby dopełnić procesu automatyzacji prac magazynowych i zwiększyć ich wydajność. eOperator, z pomocą uczenia maszynowego, samodzielnie znajduje najlepszy sposób chwytania i obsługiwania danego przedmiotu. Taka precyzja i elastyczność optymalizują tempo oraz skuteczność realizacji zamówień. eOperator pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał AutoStore w zarządzaniu przepływem towarów.

"Firma Apotea to gigant szwedzkiego e-commerce, a ponieważ jednym z jej głównych atutów są szybkie i bezbłędne dostawy, to połączenie rozwiązania AutoStore z eOperatorem od Element Logic od razu wydało się naturalne. Dzięki takiemu podejściu Apotea zwiększy wydajność zamówień, usprawni obsługę towarów i przyśpieszy czas dostaw"

— Anders Bohlin, Sales Director w Element Logic Sweden
Anders Bohlin Element Logic

Dlaczego warto wybrać automatyzację magazynu z AutoStore od firmy Element Logic?

„Podczas pandemii nauczyliśmy się, że musimy być elastyczni i mieć możliwość szybkiego osiągania maksymalnej wydolności, aby zaspokoić nagły popyt na produkty. Tego typu fale zamówień pojawiają się właśnie w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia czy aktualna wojna na Ukrainie. Na początku pandemii na przykład podwoiliśmy liczbę zamówień i trudno nam było się z nich wywiązać tak, aby nie zawieść klientów. Teraz, dzięki rozwiązaniu AutoStore, zwiększyliśmy wydajność naszych dotychczasowych zautomatyzowanych procesów magazynowych. Są dużo efektywniejsze i wreszcie zapewniają oczekiwaną elastyczność w obsłudze klienta” – mówi Pär Svärdson, CEO Apotea.

Czy ta inwestycja jest częścią większego pomysłu, jaki ma Pan na swoją firmę?

„Od 2019 r. inwestujemy w automatyzację i wierzymy, że jest ona przyszłością wielu branż. Uważamy ponadto, że jest konieczna, aby sprostać wysokim wymaganiom klientów w zakresie szybkich i efektywnych dostaw”.

Dlaczego zdecydowaliście się na nowe rozwiązanie do automatycznej kompletacji sztuk, czyli na eOperatora?

„Naszym celem jest wyeliminowanie powtarzalnych zadań dla pracowników i zwiększenie wydajności prac magazynowych”.

Apotea – fakty i liczby

Powierzchnia magazynowa: 38 000 m2

Liczba pojemników AutoStore: 20 000 (z miejscem na 25 000)

Liczba robotów AutoStore: 30 (R5)

Liczba portów: 4 porty karuzelowe

Rozwiązanie eOperator do kompletacji sztuk zintegrowane z AutoStore

Szacowana liczba linii zamówień: 800 linii na godzinę

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up