Chrastany Alza Element Logic

Alza.cz, największy czeski sprzedawca internetowy, inwestuje ponad 40 milionów euro w automatyzację

Największy czeski detalista e-commerce, Alza.cz, zainwestuje ponad 40 milionów euro w rozwój swojego najnowszego centrum logistycznego w Chrášťanach koło Pragi. Będzie to najbardziej spektakularna inwestycja w historii firmy. Oprócz powiększenia istniejącej powierzchni o kolejne 15 000 m2, firma wdraża technologię AutoStore wspieraną przez Element Logic. Dzięki niej Alza.cz znacznie zwiększy wydajność swojego magazynu i skróci czas realizacji dostaw.

„Naszym celem było zoptymalizowanie powierzchni magazynowej i zwiększenie wydajności kompletowania, aby sprostać wymaganiom klientów w zakresie krótkich terminów dostaw. W ciągu zaledwie jednego roku, wspólnie z wybranym partnerem biznesowym, udało nam się opracować dokumentację kontraktową i propozycję rozwiązania. Na koniec, już po podpisaniu umowy, skupiliśmy się na dopracowaniu całego projektu” – mówi Tomáš Havryluk, wiceprezes zarządu Alza.

W ubiegłym roku firma Alza otworzyła jeden z dwóch planowanych oddziałów w Czechach. W tym roku zostanie otwarta druga jednostka – w pełni wyposażona w zautomatyzowane rozwiązania wdrożone przez Element Logic.

„Oferujemy automatyzację magazynów dla firm z różnych branż i o różnej wielkości. Każde rozwiązanie AutoStore jest unikalne i dostosowane do potrzeb naszych klientów. Projektujemy systemy, aby zwiększyć wydajność prac magazynowych, a więc zmaksymalizować liczbę codziennych pobrań. Jednocześnie przykładamy ogromną wagę do ochrony towarów, kontroli materiałów i profesjonalnej utylizacji odpadów” – mówi Jindřich Kadeřávek, dyrektor zarządzający w Element Logic Czechy i dodaje: „Współpraca z firmą Alza przebiegała świetnie. Dzięki wdrożeniu systemu AutoStore szybkość kompletacji zamówień w jej magazynie wzrośnie o 75%”.

"Oferujemy automatyzację magazynów dla firm z różnych branż i o różnej wielkości. Każde rozwiązanie AutoStore jest unikalne i dostosowane do potrzeb naszych klientów. Dzięki wdrożeniu systemu AutoStore szybkość kompletacji zamówień w jej magazynie wzrośnie o 75%."

— Jindřich Kadeřávek, Managing Director w Element Logic Czech Republic
Jindřich Kadeřávek Element Logic

Instalacja AutoStore w firmie Alza należy do jednej z największych w Europie. Nowy magazyn ma ok. 8000 m2 i będzie obsługiwany przez ponad 400 robotów. Wyposażono go w ponad 40 stanowisk przyjęć i 30 stanowisk kompletacji. Przepływ towarów zapewni system przenośników o łącznej długości 2500 m. Dzięki takiej modernizacji, z centrum logistycznego Alzy będzie można wysłać ponad 40 milionów artykułów.

„Podczas integracji systemu wdrożono nowe procesy, takie jak zautomatyzowane magazynowanie i pakowanie, aby zmniejszyć liczbę towarów do pakowania ręcznego” – wyjaśnia Tomáš Havryluk i dodaje: „Dzięki temu zredukujemy zużycie opakowań. Dostawy do punktów odbioru nadal będą realizowane w opakowaniach zwrotnych. To sprawdzony sposób, aby ekonomiczniej zarządzać opakowaniami i poprawić ochronę towarów podczas transportu”. „Systemy od Element Logic pomagają ograniczyć ilość odpadów, a więc wspierają zrównoważony rozwój firm” – zwraca uwagę Jindřich Kadeřávek.

Alza planuje osiągnąć pełną operacyjność do 2023 r., ale system AutoStore zostanie uruchomiony już jesienią 2022 r.. „Wdrożenie nowej technologii nie tylko zwiększy pojemność i wydajność naszego magazynu, ale także skróci czas wysyłki z obecnych 2 godzin do mniej niż 30 minut. Będziemy mogli zaoferować naszym klientom ekspresowe dostawy, ponieważ zamówienia będą mogły być pakowane i wysyłane w ciągu kilku minut” – podsumowuje Havryluk.

Alza – fakty i liczby 

Szybkość kompletacji zamówień po automatyzacji: wzrost o 75%

Liczba stanowisk kompletacji: 40 stanowisk przyjęć i 30 stanowisk kompletacyjnych

Liczba robotów AutoStore: 400

Długość systemu przenośników: 2500 m

Pełna operacyjność: do 2023 r.

Obroty w 2021 r.: 184 500 000

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji magazynu?

Skontaktuj się

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up