Sklep internetowy i punkt sprzedaży detalicznej firmy eXXpozed

Sklep internetowy i punkt sprzedaży detalicznej firmy eXXpozed – sports and fashion, obsługiwane przez jeden system AutoStore

Po ośmiu latach od założenia sklepu internetowego pojawiła się potrzeba wydajniejszej koncepcji logistycznej ze względu na międzynarodowy rozwój, jak również konsekwentne rozszerzanie asortymentu produktów w sprzedaży wielokanałowej. Dzięki systemowi AutoStore od Element Logic niemieckiej firmie udało się nie tylko zwielokrotnić pojemność magazynową, ale także znacznie zoptymalizować procesy w magazynie pod kątem niezawodności i wydajności.

Po ośmiu latach od założenia sklepu internetowego pojawiła się potrzeba wydajniejszej koncepcji logistycznej ze względu na międzynarodowy rozwój, jak również konsekwentne rozszerzanie asortymentu produktów w sprzedaży wielokanałowej. Dzięki systemowi AutoStore od Element Logic niemieckiej firmie udało się nie tylko zwielokrotnić pojemność magazynową, ale także znacznie zoptymalizować procesy w magazynie pod kątem niezawodności i wydajności.

eXXpozed sports & fashion oferuje wysokiej jakości sprzęt i odzież do sportów outdoorowych i ekstremalnych. Firma, założona w 2010 r., stawia na nietuzinkowe, fantazyjne produkty ekskluzywnych marek, które nie wszędzie są dostępne. W ofercie jest obecnie około 150 000 różnych pozycji.

W grudniu 2018 r. w historii firmy miał miejsce zwrot: eXXpozed otworzył nowy budynek w niemieckim regionie Allgäu, obejmujący sklep detaliczny o powierzchni 750 m² i przyległe bistro.

EKSKLUZYWNE MARKI: eXXpozed oferuje wysokiej jakości sprzęt i odzież do sportów outdoorowych i ekstremalnych online oraz w swoim sklepie detalicznym.
WSZYSTKO POD JEDNYM DACHEM: Bistro służy do połączenia sklepu detalicznego ze strefami wspinaczkowymi.

 

Oprócz tego dostępne są zadaszone i zewnętrzne tereny wspinaczkowe i boulderowe o łącznej powierzchni 1860 m², które świetnie nadają się na kursy, imprezy i zawody. „Oferujemy naszym klientom świat sportu i outdooru, w którym mogą doświadczyć naszych produktów wszystkimi zmysłami” – mówi Andreas Oliver Bindhammer, założyciel i dyrektor generalny eXXpozed oraz były mistrz świata w trudnych wspinaczkach.

ŚWIAT SPORTU I OUTDOOR: eXXpozed oferuje miejsca do wspinaczki i boulderingu wewnątrz i na zewnątrz na 1.860 m² powierzchni.
BISTRO Z WIDOKIEM: tory wspinaczkowe, imprezy i zawody można obserwować z bistro na eXXpozed.

 

Poszukiwanie optymalnego rozwiązania magazynowego

W 2010 r. personel eXXpozed składał się z 4 pracowników stałych i 5 tymczasowych, obecnie zaś liczy aż 80 osób. To oni zapewniają, że do 1400 zamówień dziennie trafia do prawie 600 000 klientów na całym świecie.  W pierwszych latach eXXpozed działał zgodnie z tradycyjną metodą magazynowania. Artykuły były ręcznie zdejmowane z regałów i kompletowane pojedynczo zgodnie z indywidualnymi zamówieniami.  Dużo czasu zajmowało pracownikom składanie produktu, przy czym odległości z magazynu do strefy wysyłki stawały się z czasem coraz dłuższe.  Szybki rozwój biznesu internetowego i otwarcie stacjonarnej sprzedaży detalicznej w nowej lokalizacji ostatecznie sprawiło, że bardziej wydajne procesy i większa pojemność magazynów były absolutnie konieczne.

W poszukiwaniu przyszłościowej koncepcji logistycznej przeanalizowano różne rozwiązania magazynowe i logistyczne – ale żadne z nich nie wydawało się odpowiednie dla eXXpozed. „Aż do dnia, kiedy specjalista ds. logistyki Element Logic przedstawił nam rozwiązanie oparte na koncepcji AutoStore: proste, oszczędne, inteligentne i skalowalne – idealne rozwiązanie dla naszych potrzeb,” mówi Bindhammer.

MAKSYMALNA WYDAJNOŚĆ POWIERZCHNI: AutoStore został zintegrowany jeden poziom piętra poniżej sklepu detalicznego na powierzchni 450 m².

 

Najwyższy czas pracy przy minimalnej przestrzeni

Późnym latem 2018 r., po zaledwie 17-tygodniowym okresie wdrożeniowym, firma eXXpozed uruchomiła AutoStore, automatyczny i oszczędny system magazynowania i kompletacji. Dzięki kompaktowej konstrukcji i dużej gęstości składowania, system AutoStore został umieszczony na piętrze pod sklepem, zajmując powierzchnię zaledwie 450 m².
„Dla porównania: konwencjonalny magazyn wymagałby około 3 500 m² do przechowywania takiej samej ilości towarów,” wyjaśnia Bindhammer. Aby zrobić na klientach jeszcze większe wrażenie, eXXpozed umieścił roboty AutoStore w widocznym miejscu: można je obserwować przez okno z zewnątrz budynku.

ROBOTY W CENTRUM UWAGI: Nie tylko najnowsze kolekcje Sport, ale także poruszające się roboty AutoStore można obserwować z zewnątrz budynku.

System AutoStore zawiera obecnie 10 950 pojemników, ustawionych w kolumny po 16 pojemników w każdej. W sumie 12 inteligentnych robotów AutoStore porusza się z dużą prędkością po szynach przymocowanych do aluminiowej kratownicy. Za pomocą chwytaków podnoszą pojemniki, przestawiają je i dostarczają do stanowisk kompletacyjnych. Standaryzowane oprogramowanie steruje sekwencjami ruchu i stale monitoruje położenie poszczególnych pojemników w systemie. Dzięki czterem parom kół ustawionych względem siebie pod kątem prostym, roboty AutoStore mogą poruszać się w dwóch kierunkach, docierając wszędzie z prędkością do 3,1 m / s. Komunikują się za pośrednictwem sieci WLAN z kontrolerem AutoStore, który przydziela zlecenia transportowe poszczególnym robotom. Jeśli nie ma zamówień do realizacji lub bateria się wyczerpie, roboty automatycznie podjeżdżają do jednej ze stacji ładowania zlokalizowanych na skraju sieci.

Ergonomiczne miejsca pracy i wydajniejsze procesy

Dwa porty karuzelowe i jeden port przenośnikowy obsługują towary przychodzące i wychodzące w eXXpozed. W razie potrzeby wszystkie stacje robocze mogą być używane do dowolnego procesu. Zapewnia to zawsze maksymalną elastyczność eXXpozed. Cały system jest optymalizowany przez oprogramowanie firmy Element Logic, które zostało indywidualnie dostosowane do potrzeb eXXpozed. Zamiast korzystać z kilku magazynów z długimi przejściami, eXXpozed ma teraz ergonomicznie wyposażone miejsca pracy. Pojemniki z towarem dostarczane są bezpośrednio na stanowiska robocze, gdzie osoby kompletujące obsługują zarówno zamówienia ze sklepu internetowego, jak i zamówienia do odbioru. Ogólnie rzecz biorąc, dla eXXpozed oznacza to wysoką wydajność przy minimalnym wysiłku.

Jeśli jest dodatkowe zapotrzebowanie, na przykład przed świętami Bożego Narodzenia lub w „black Friday”, wydajność systemu AutoStore można zwiększyć w bardzo krótkim czasie, dodając więcej robotów i pojemników magazynowych. W szczytowych okresach system AutoStore w firmie eXXpozed był w stanie wykonać do 370 pobrań na godzinę.

ERGONOMICZNE MIEJSCA PRACY: Roboty dostarczają pojemniki z towarem bezpośrednio do stacji roboczych, gdzie zbieracze przetwarzają zarówno zamówienia w sklepie internetowym, jak i zamówienia.

 

Przyszłościowa konfiguracja

Dzięki doskonale skoordynowanej intralogistyce, a co za tym idzie minimalnemu czasowi realizacji zamówień, eXXpozed jest teraz w stanie sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu i wymaganiom klientów w zakresie szybkiej i terminowej dostawy. Ponieważ magazyn centralny znajduje się bezpośrednio pod sklepem detalicznym, eXXpozed może również przez cały czas oferować bardzo szeroki asortyment produktów w sklepie.

„AutoStore i współpraca z Element Logic przyczyniły się pod każdym względem do większej satysfakcji klientów i dalszego wzmocnienia naszej pozycji rynkowej,”  podsumowuje Bindhammer. „AutoStore firmy Element Logic był dla nas dotychczas najlepszą decyzją pod względem efektywnego i optymalnego zarządzania zasobami magazynowymi. W pełni zautomatyzowany magazyn doskonale zgrywa się z istniejącą infrastrukturą naszego oprogramowania do sprzedaży wysyłkowej, a tym samym gwarantuje nam przyszłe bezpieczeństwo i możliwości zrównoważonego rozwoju ”.

NAJLEPSZA DOTYCHCZASOWA DECYZJA: Andreas Oliver Bindhammer, założyciel i dyrektor generalny eXXpozed, jest dumny z możliwości, jakie daje AutoStore i współpraca z Element Logic.

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości optymalizacji Twojego magazynu?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji