autostore

Rohlik Group przyspiesza dostawy dzięki automatyzacji magazynu

Europejski lider technologii e-grocery Rohlik Group przyśpiesza i na nowo definiuje dostawę ostatniej mili (last mile delivery) za pomocą innowacyjnej automatyzacji centrum logistycznego, zajmującego się usługami fulfillment. Wdrożenie odbyło się we wrześniu 2021 roku. Obecnie Rohlik uruchamia zautomatyzowane systemy magazynowania i wymagazynowywania (ang. automated storage and retrieval systems – ASRS) w Monachium w Niemczech – z rozwiązaniem AutoStore od Element Logic. Następnie Rohlik zainstaluje system ASRS, które Element Logic zastosowało wdrożyło w centrach fulfillment w całej Europie, zwiększając efektywność kompletacji i wykorzystania pojemności.

Centrum realizacji zamówień Knuspr znajdujące się w Monachium, o łącznej powierzchni 7500 m², wysyła średnio około 60 tys. zamówień miesięcznie. Aby skutecznie radzić sobie z rozwojem i skalowalnością, Rohlik Group chce zwiększyć wydajność i zautomatyzować swój obiekt w Monachium rozwiązaniem AutoStore. Zapewnia ono trzykrotny wzrost wydajności kompletacji i o 30% więcej miejsca do przechowywania. Pojemniki są ustawione pionowo jedne na drugim i przechowywane w sześciennej strukturze. Roboty, przemieszczając się po aluminiowej strukturze, obsługują pojemniki do i ze stacji kompletacji.

Rozwiązanie Auto-Store obejmuje 28 000 pojemników, 96 robotów AutoStore R5 i 12 portów karuzelowych. Zostało zaprojektowane na obsługę 2500 zamówień na godzinę i będzie wyposażone w 2 stanowiska do zatowarowania i 10 stanowisk kompletacji. System przenośników o długości 200 metrów zapewnia przepływ towarów.

Jeden z pierwszych sklepów spożywczych online

„Rozwój rynku wyraźnie pokazuje, że odnoszący sukces handlowcy muszą być elastyczni i skalowalni w reagowaniu na potrzeby klienta, zarówno w zakresie posiadania szerokiego asortymentu, jak i efektywnego systemu wysyłki zamówień. W Knuspr czujemy się podekscytowani tym, że jesteśmy jednym z pierwszych internetowych sklepów spożywczych z wysoko zautomatyzowanym systemem realizacji zamówień. Usprawnienie naszej logistyki umożliwi w przyszłości szybsze i bardziej elastyczne działanie, co jeszcze bardziej przyspieszy rozwój” – mówi COO Knuspr, Björn Christian Wolf.

„Knuspr.de to pionier i lider technologii w niemieckiej branży e-commerce. Jednym z najmocniejszych punktów marki jest szybka i dokładna dostawa zamówień: nasz kolejny krok to połączenie AutoStore z rozwiązaniem od Element Logic. Rezultatem będzie poprawa wydajności, obsługi towarów i czasu dostawy” – dodaje Joachim Kieninger, Director Strategic Business Development Element Logic.

"„Inwestycja w automatyzację odzwierciedla naszą wiarę w łączenie inteligentnych innowacji technologicznych z dużym wyborem produktów, w celu zrealizowania obsługi klienta najwyższej jakości. Nasze nowe centra fulfillment zostały zaprojektowane tak, aby sprostać stale rosnącym wymaganiom klientów w zakresie szybkich i efektywnych dostaw pełnego koszyka”"

— mówi Aleš Malucha, Rohlik Group Head of Automation.
Aleš Malucha, Rohlik Group Head of Automation

Rohlik Group znacząco ulepsza centra fulfillment, aby zdobyć pozycję największego i najczęściej wybieranego dostawcy zakupów spożywczych online w Europie. Pierwsze zautomatyzowane rozwiązanie zostało uruchomione przez Knuspr.de w Monachium i będzie stopniowo wdrażane na wszystkich już istniejących, jak i nowych rynkach europejskich. W pierwszej fazie w automatyzację zainwestowane zostanie około 45 milionów euro, a w latach 2022-2025 zmodernizowanych zostanie 10 kolejnych centrów fulfillment.

Fakty i liczby:

  • Powierzchnia magazynu: 7500 m²
  • Liczba pojemników AutoStore: 28 000
  • Liczba robotów AutoStore: 96 robotów R5
  • Liczba portów: 10 portów karuzelowych (z wolnym miejscem na dodatkowe 12)
  • Szacowane linie zamówień: 2500 na godzinę
  • Prędkość kompletowania zamówień po automatyzacji: 3 razy szybsza
  • Stacje robocze: 2 zatowarowania i 10 stacji kompletacji
  • Długość systemu transportowania: 200 metrów

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up

Chcesz dowiedzieć się więcej o optymalizacji Twojego magazynu?

Skontaktuj się z nami