Thomas Klein i Ronny Höhn z Bergfreunde oraz Michael Kawalier z Element Logic

Gracz na rynku e-commerce, Bergfreunde, realizuje cele dzięki rozwiązaniom Element Logic

Zrównoważony rozwój to kluczowy priorytet niemieckiej firmy Bergfreunde. Był to jeden z głównych powodów, dla których w 2016 r. zdecydowali się zainwestować w system AutoStore. System, który pierwotnie został zaprojektowany z myślą o powierzchni 1800 m², w międzyczasie został dziewięciokrotnie rozbudowany przez eksperta w dziedzinie intralogistyki, Element Logic, aby osiągnąć swój obecny rozmiar: 4386 m².

Bregfreunde oferuje klientom z całej Europy odzież, obuwie, sprzęt outdoorowy, przyrządy wspinaczkowe i inne specjalne elementy wyposażenia. W 2019 r. firma osiągnęła obroty o wysokości ponad 100 milionów euro. Aby nadążyć za coraz większymi wymaganiami wynikającymi z obecnej sytuacji oraz spełnić potrzeby i oczekiwania swoich klientów, firma Bergfreunde w 2020 r. zleciła Element Logic trzy rozbudowy systemu. Stopniowa rozbudowa kratownicy AutoStore niosła za sobą nie tylko utworzenie miejsca na dodatkowe pojemniki, ale także dodanie większej liczby portów i robotów w celu dalszego zwiększenia wydajności systemu.

Ronny Höhn, Dyrektor Zarządzający Bergfreunde

– Rozwijamy się prężnie, więc ogromną wagę ma dla nas elastyczny i wydajny system magazynowania. Dlatego też wybraliśmy AutoStore. Decydującymi czynnikami były dla nas skalowalność, oszczędność miejsca i wysoka wydajność. AutoStore i Element Logic spełniły wszystkie nasze oczekiwania i nigdy nie żałowaliśmy naszej decyzji – mówi Ronny Höhn, Dyrektor Zarządzający Bergfreunde.

Po zakończeniu bieżącej rozbudowy system AutoStore firmy Bergfreunde będzie zawierał 145 000 pojemników, 125 robotów i 31 ergonomicznie zoptymalizowanych stacji roboczych – tak zwanych portów karuzelowych.

Thomas Klein, Kierownik ds. Logistyki w Bergfreunde

– Rozwój naszego systemu AutoStore umożliwia nam osiągnięcie o wiele większej wydajności logistycznej na naszej obecnej powierzchni, bez konieczności trzy- czy czterokrotnej rozbudowy budynku – mówi Thomas Klein, Kierownik ds. Logistyki w Bergfreunde.

W magazynie Bergfreunde została już zainstalowana nowa seria AutoStore CarouselPort 3.0, która jest znacznie bardziej ergonomiczna niż poprzednia wersja. Jako główny wykonawca firma Element Logic zajmowała się nie tylko płynną integracją dodatkowych komponentów AutoStore, ale także integrowała do ogólnego systemu technologię przenośnikową z własną technologią sterowania. Rzeczona technologia przenośnikowa jest obecnie rozbudowywana w ponad dwukrotnym stopniu w ramach bieżącego projektu rozbudowy. Ponadto zostaną wprowadzone też dodatkowe urządzenia do składania kartonów, najnowsze urządzenia etykietujące oraz nowoczesne maszyny pakujące, które optymalnie redukują objętość wszystkich pudełek kartonowych. Ogółem obejmuje to 2300 m dodatkowej technologii przenośników kartonów. Wszystkie przestrzenie zajmują całkowitą powierzchnię hali o wielkości 10 800 m².

Rozbudowa Bergfreunde - technologia przenośników kartonów
W ramach bieżącego projektu rozbudowy Bergfreunde otrzyma m.in. 2300 m dodatkowej technologii przenośników kartonów.

Realizacja celów w zakresie zrównoważonego rozwoju

W kwestii zrównoważonego rozwoju jednym z celów Bergfreunde jest ograniczenie emisji CO2 na opakowanie o 30% do 2022 roku. AutoStore firmy Element Logic w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji tego celu, jako że system wymaga jedynie drobnej części energii pobieranej przez klasyczne systemy magazynowania i kompletacji. Co więcej, dziesięć robotów AutoStore wykorzystuje ten sam poziom energii co jeden odkurzacz, a za każdym razem, gdy robot obniża pojemnik lub zmniejsza swoją prędkość, energia zwracana jest do baterii. Dzięki swojej kompaktowej konstrukcji system AutoStore nie wymaga też stosowania przejść – w rezultacie zmniejszona zostaje przestrzeń wymagająca oświetlenia. Dlatego też Bergfreunde oświetla tylko 30% swojej hali, co ma pozytywny wpływ na poziom poboru mocy oraz emisji firmy.

Rozbudowa systemu AutoStore w Bergfreunde
Po zakończeniu bieżącej rozbudowy system AutoStore w Bergfreunde będzie zawierał 145 000 pojemników, 125 robotów i 31 ergonomicznie zoptymalizowanych stacji roboczych.

– Dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu, w dużym stopniu wykraczającemu poza sam system AutoStore, firma Element Logic była w stanie udzielić nam wsparcia w planowaniu i wdrażaniu logistyki magazynowej opartej na zasadzie zrównoważonego rozwoju – mówi Thomas Klein.

W ramach bieżącego projektu rozbudowy Bergfreunde uzyska też Logopak Eco-Labeler, rewolucyjny system etykietowania, który nie wymaga stosowania podstawy pod etykietami, dzięki czemu produkuje o wiele mniejsze ilości odpadów.

Ponadto energooszczędne i zajmujące mało miejsca maszyny pakujące zapewnią ograniczenie objętości kartonu nawet o 70 procent, skutkując zmniejszeniem niezbędnej przestrzeni załadunkowej. Dzięki temu objętość transportowa może zostać obniżona o 30 procent, co odpowiada około 500 kursom ciężarówek rocznie. Całkowite pominięcie pneumatyki pozwoli na zaoszczędzenie jeszcze większej ilości energii oraz znaczące ograniczenie poziomu hałasu w stacjach roboczych.

We współpracy z Element Logic firma Bergfreunde poczyniła kolejny krok w stronę zrównoważonego rozwoju i jednocześnie zwiększyła poziom wydajności kompletacji zamówień o ponad 500%. Ponadto czas realizacji od złożenia zamówienia do przekazania go nadawcy został skrócony do mniej niż 3 godzin.

W dniach szczytu firma jest teraz w stanie obsłużyć ponad 15 000 zamówień w ciągu dwóch zmian. Cały system zaprojektowany został z myślą o umożliwieniu jeszcze większej rozbudowy pod względem wydajności i pojemności magazynowej. Dzięki temu oferuje on elastyczność, która jest niezbędna dla dalszego rozwoju Bergfreunde.

Fakty i liczby:

  • Obecny rozmiar: 4.386 m²
  • 125 robotów AutoStore
  • 145.000 pojemników magazynowych
  • 31 portów karuzelowych

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości optymalizacji Twojego magazynu?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji