Joachim Kieninger i Christopher Krismer

Firma STIHL otrzymała tysięcznego robota Element Logic

W ramach rozbudowy centrum logistycznego STIHL Tirol GmbH firma Element Logic dostarczyła tysięcznego robota AutoStore w regionie DACH (obejmuje Niemcy, Austrię i Szwajcarię). W zakładzie produkcji narzędzi ogrodowych i akumulatorów STIHL w Langkampfen w Austrii Element Logic wdrożył nowoczesne rozwiązanie AutoStore.

400 pojemników na godzinę

Od momentu uruchomienia AutoStore w maju 2019 r. rozwiązanie jest na bieżąco rozbudowywane. 26 robotów i 57000 pojemników gwarantuje wydajne procesy magazynowania i kompletacji na siedmiu stanowiskach roboczych. Operacje koordynuje eManager, autorskie oprogramowanie do zarządzania magazynem od firmy Element Logic. W ciągu godziny do portów dostarczanych i odbieranych jest do 400 pojemników.

"Element Logic jest pierwszym na świecie autoryzowanym dystrybutorem AutoStore, więc posiada bogate, praktyczne doświadczenie w pracy z systemem. Przy projekcie mogliśmy skorzystać z jego kompetencji. To była właściwa decyzja. Od planowania po do-stawę i montaż – wszystko przebiegło bezbłędnie, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i wytycznymi."

— Christoph Krismer, kierownik działu dystrybucji logistyki w STIHL Tirol
Christopher Krismer

Szeroki wachlarz korzyści

W lipcu 2021 r. zaczęto rozbudowywać dodatkowy port, a kolejne trzy roboty uzupełniły zajmujący niewiele miejsca system AutoStore. Modyfikacja systemu zajęła zaledwie 6 tygodni. Obecnie AutoStore w STIHL Tirol zajmuje nieco mniej niż 1500 m2, 3 porty są wykorzystywane do zatowarowania, a 4 do kompletacji. System można jeszcze rozbudować o 9000 pojemników bez konieczności wprowadzania zmian strukturalnych, z kolei jego wydajność bardzo łatwo zwiększyć, jeśli zainwestuje się w dodatkowe roboty.

Obserwujemy teraz znacznie większą sprawność procesów i ogólnie wyższą jakość dostaw – zarówno na linie montażowe, jak i do klientów”, komentuje Krismer i dodaje: „System Auto-Store wyróżnia niezawodność i niezwykła elastyczność – np. w przypadku awarii robota, zlecenia przejmują inne roboty. W dodatku system jest tak pomyślany, aby sprostał standardom zrównoważonego rozwoju – nie dość, że zużywa niewiele energii, to jeszcze odzyskuje ją podczas opuszczania pojemników.

Joachim Kieninger z Element Logic (z prawej) przekazał tysięcznego robota Christophowi Krismerowi, kierownikowi Działu Dystrybucji Logistyki w STIHL Tirol (z lewej).

Większa wydajność i lepsza atmosfera pracy

Przejście na AutoStore bardzo pozytywnie wpłynęło na samopoczucie zespołu STHIL i jakość jego pracy. Zwiększona ergonomia magazynu, krótsze odcinki do pokonania pieszo dzięki nowej zasadzie kompletacji: „towar do osoby”, nowoczesne, cyfrowe środowisko logistyczne – to wszystko znacznie poprawiło wydajność pracy i ogólną atmosferę. Warto dodać, że na-wet wymagania prawne związane z pandemią nie wpłynęły negatywnie na rytm zespołu z Langkampfen. „W zautomatyzowanym magazynie obostrzenia sanitarne polegające na za-chowaniu dystansu między pracownikami nie stanowiły żadnego problemu. AutoStore dobrze radził sobie z liczbą zamówień”, wspomina Krismer.

Fakty i liczby

  • Powierzchnia magazynu: 1500 m2
  • Liczba pojemników AutoStore: 57000
  • Liczba robotów AutoStore: 26
  • Zwrot z inwestycji w ciągu 1,89 roku
  • Liczba pracowników: 702
  • Obroty w 2020 r.: 576,2 mln euro

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji swojego magazynu?

Skontaktuj się z nami!