EL_Solar_eOperator_robot (1)

eOperator realizuje 50 tys. zamówień dziennie w Apotea

1 mln przesyłek miesięcznie, 50 tys. zamówień dziennie i 800 linii zamówień na godzinę – tak działa apteka Apotea, szwedzki gigant sprzedaży internetowej. Marka utrzymuje wysokie tempo pracy i jest liderem zrównoważonego rozwoju. Realizację tych celów umożliwia nowoczesne ramię robotyczne do kompletacji eOperator i system automatyzacji AutoStore od Element Logic.

Lider szwedzkiego rynku osiąga imponujące wyniki

Aby utrzymać wysoką wydajność, Apotea potrzebowała czegoś więcej niż standardowe rozwiązania automatyzacji magazynów. Nowa instalacja to owoc współpracy pomiędzy Element Logic, AutoStore, RightHand Robotics i Apotea. Wdrożono dostosowany do potrzeb klienta system AutoStore od Element Logic, który składa się z 3 ramion robotycznych eOperator, 20 tys. pojemników, 4 portów karuzelowych i 30 robotów AutoStore. 

Apotea jest gigantem szwedzkiego handlu elektronicznego. Jedną z mocnych stron firmy są szybkie i dokładne dostawy, dlatego idealnym rozwiązaniem był mariaż systemu  AutoStore z eOperator – nowoczesnym rozwiązaniem Element Logic do kompletacji. Rezultatem jest większa wydajność, lepsza obsługa towarów i szybszy czas dostawy. – mówi Anders Bohlin, Sales Director w Element Logic w Szwecji.

cytat

Innowacyjna automatyzacja magazynów z ramieniem robotycznym eOperator

Ramię robotyczne eOperator to przyszłość logistyki. Zostało stworzone dzięki połączeniu technologii kompletacji RightPick firmy RightHand Robotic oraz oprogramowaniu Element Logic. Działa dzięki procesorowi GPU i gwarantuje konkretne korzyści: bezpieczne oraz dokładne kompletowanie, optymalizację kosztową siły roboczej, usprawnienie łańcucha dostaw, wysoki poziom rentowności i szybkie ROI. eOperator pracuje nieprzerwanie, kompletując automatycznie przez całą dobę, co umożliwia szybką wysyłkę do klientów – nawet w nocy oraz w weekendy.

Kamery na ramieniu są „oczami” robota, a chwytak z przyssawkami jest jak dłoń z ruchomymi palcami. Chwytak robota, wykorzystując uczenie maszynowe, automatycznie wybiera najlepszy sposób na pobranie towaru z AutoStore. Dzięki tej funkcji eOperator doskonale uzupełnia system AutoStore – przyspiesza realizację zamówień, dostawę i bezpiecznie obchodzi się z produktami.

Zrównoważony rozwój Apotea

Apotea potrzebowała nowego systemu automatyzacji, by utrzymać wydajność na dotychczasowym wysokim poziomie. Drugim celem szwedzkiej apteki internetowej, która troszczy się o dobro planety i przykłada szczególną uwagę do zmniejszenia śladu węglowego, jest zrównoważony rozwój biznesu.

Firma znalazła się na szczycie listy firm e-commerce, które najlepiej realizują założenia zrównoważonego rozwoju w Szwecji (Sustainable Brand Index z 2020 i 2021 roku). Otrzymała również nagrodę „Sustainability of the Year by PriceRunner 2022” i miano firmy e-commerce o najlepszej realizacji założeń zrównoważonego rozwoju w ankiecie konsumenckiej PostNord w 2021 roku.

cytat 2

Apotea redukuje ślad węglowy w całym łańcuchu dostaw – od etapu produkcji po dostawę do klienta końcowego. Na dachu centrum operacyjnego zamontowano panele słoneczne, które zasilają cały system AutoStore używany w magazynie. To jedna z największych tego typu instalacji w Szwecji: składa się z 5560 modułów ogniw słonecznych, a jej powierzchnia wynosi 9100 m².

Klienci przyszłości będą wymagać innego podejścia do zrównoważonego rozwoju niż dzisiaj. Naszym celem jest zostanie liderem zrównoważonego rozwoju wśród szwedzkich firm. Mamy największy w kraju obiekt z panelami słonecznymi, jest ich 5500 i wytwarzają one prawie całą energię elektryczną niezbędną do zasilenia obiektu. – mówi Pär Svärdson, CEO Apotea.

Fakty i liczby

  • 50 tys. realizowanych zamówień dziennie
  • 20 tys. pojemników
  • 3 ramiona robotyczne eOperator
  • 4 porty karuzelowe
  • 30 robotów AutoStore
  • 9100 m² powierzchni instalacji paneli słonecznych
  • 5560 modułów ogniw słonecznych instalacji

Join our newsletter

Keep up to date, get insights and product updates straight to your inbox.

Sign up